Tehnologija

Indijska raketa ušla u orbitu Mjeseca. Sletjet će tamo gdje nikad nijedna nije, mogla bi ući u historiju

Chandrayaan-3, najnovija indijska misija na Mjesec, ušla je u lunarnu orbitu, saopćila je svemirska agencija te zemlje.

Letelica sa orbiterom, lenderom i roverom poletjela je 14. jula. Pokušat će postaviti lender i rover na površinu Mjeseca 23. ili 24. augusta, piše BBC.

Ako bude uspješna, Indija će biti prva zemlja koja će sletjeti blizu Mjesečevog malo istraženog južnog pola.

Bit će to tek četvrta koja je ostvarila meko sletanje na Mjesec, poslije SAD, bivšeg Sovjetskog Saveza i Kine.

Nakon što je letjelica kružila oko Zemlje više od nedelju dana, u utorak je poslata u translunarnu orbitu kroz manevar praćkom.

Očekuje se da će treći u indijskom programu istraživanja Mjeseca, Chandrayaan-3 biti nadograđen na uspjehu svojih ranijih misija na Mjesec.

Dolazi 13 godina nakon prve misije zemlje na Mjesec 2008. godine, koja je otkrila prisustvo molekula vode na isušenoj lunarnoj površini i utvrdila da Mjesec ima atmosferu tokom dana.

Chandrayaan-2 - koji je također sadržavao orbiter, lender i rover - lansiran je u julu 2019. godine, ali je bio samo djelimično uspješan. Njegov orbiter nastavlja da kruži i proučava Mjesec i danas, ali lender-rover nije uspio da izvrši meko sletanje i srušio se tokom prizemljenja.

Šef Indijske organizacije za svemirska istraživanja (Isro) Sreedhara Panicker Somanath rekao je da su pažljivo proučili podatke o njenom padu i izveli simulacijske vježbe kako bi popravili kvarove u Chandrayaan-3, koji je težak 3.900 kg i košta 6,1 milijardu rupija (75 miliona dolara).

Lender (nazvan Vikram, po osnivaču Isroa) težak je oko 1.500 kg i u svom trbuhu nosi rover od 26 kg koji se zove Pragyaan, što je sanskritska riječ za mudrost.

Isro je u utorak tvitovao da je letjelica završila svoju orbitu oko Zemlje i da je krenula prema Mjesecu.

"Uspješno perigejsko ispaljivanje izvedeno u Isrou ubrizgalo je letjelicu u translunarnu orbitu. Sljedeća stanica: Mjesec", navodi se. Perigej je tačka u orbiti koja je najbliža Zemlji.

Sada kada je letelica ušla u orbitu Meseca, naučnici će početi postepeno da smanjuju brzinu rakete kako bi je doveli do tačke koja će omogućiti meko sletanje Vikrama.

Kada sleti, rover sa šest kotača će se izbaciti i lutati oko stijena i kratera na površini Mjeseca, prikupljajući ključne podatke i slike koje će biti poslat nazad na Zemlju na analizu.

"Rover nosi pet instrumenata koji će se fokusirati na otkrivanje fizičkih karakteristika površine Mjeseca, atmosfere blizu površine i tektonske aktivnosti kako bi proučavali šta se događa ispod površine. Nadam se da ćemo pronaći nešto novo", rekao je gospodin Somanath.

Južni pol Mjeseca je još uvijek u velikoj mjeri neistražen - površina koja tamo ostaje u sjeni mnogo je veća od one na sjevernom polu Mjeseca, a naučnici kažu da to znači da postoji mogućnost vode u područjima koja su trajno zasjenjena.

Indija nije jedina zemlja koja ima oko na Mjesecu - postoji sve veći globalni interes za nju. Naučnici kažu da još mnogo toga treba razumjeti o Mjesecu koji se često opisuje kao kapija dubokog svemira.