Uvođenje vakcina AstraZenece, na koje se većina svijeta oslanja u borbi protiv pandemije covida-19, u četvrtak se suočilo s novim poteškoćama jer je Indija zaustavila izvoz vakcina, a Evropa raspravlja o vlastitoj kontroli izvoza.
Indija je privremeno obustavila izvoz vakcina britansko-švedske firme iz Instituta za serum u Indiji (SII), najvećeg svjetskog proizvođača vakcina, kako bi zadovoljila domaću potražnju za vakcinom nakon porasta zaraza u toj zemlji, otkrila su dva izvora.
Time bi se moglo odgoditi slanje pošiljki vakcina desetinama siromašnijih zemalja koje se također oslanjaju na proizvodnju SII-ja u okviru programa podjele vakcina COVAX, koji podržava Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
"Isporuke vakcina protiv covida-19 privredama s nižim dohotkom unutar programa COVAX vjerojatno će biti odgođene", rekli su za Reuters iz UNICEF-a, koji je partner tog programa.
Potez Indije uslijedio je u trenutku kad Evropska unija razmatra da se članicama daju veće ovlasti da blokiraju izvoz cjepiva izvan bloka jer se većina bori s porastom zaraza i nastoji ubrzati vakcinaciju.
Prijedlog bi se odnosio na sve vakcine, pa i AstraZenecu, na koju se Evropska unija prvo oslanjala kako bi dostigla svoj cilj od imunizacije 70 posto odrasle populacije do ljeta.
EU optužuje AstraZenecu, koja je cjepivo razvila s Oxfordom, da nepravedno favorizira Veliku Britaniju, što britansko-švedska firma odbacuje.
Vakcina AstraZenece smatra se presudnim u suzbijanju pandemije zato što je jeftinije i jednostavnije se prevozi od većine suparničkih vakcina.
Bruxelles i London ove sedmice su se dogovorili da će težiti "win-win" rješenju, no EU ima još jedan problem - opada povjerenje u vakcinu AstraZenece zbog zabrinutosti o nuspojavama i podacima o učinkovitosti.
Danska će obustaviti upotrebu te vakcine na još tri sedmice dok se ne istraže potencijalne veze između vakcina i krvnih ugrušaka, objavio je danski kanal TV2.
Više od 10 drugih zemalja također je obustavilo upotrebu vakcina zbog sličnih bojazni, ali većina je ponovo počela vakcinisati AstraZenecom.
Evropska agencija za lijekove (EMA) objavila je prošle sedmice da je vakcina sigurna, ali mnogi Evropljani su zadržali oprez.
Trećina Danaca odbila bi se vakcinisati AstraZenecom, pokazuje istraživanje koje su u srijedu objavili danski mediji. Povjerenje u tu vakcinu palo je i u Španiji, Njemačkoj, Francuskoj i Italiji.
Nakon što su američke vlasti upozorile da su objavljeni podaci kliničkog ispitivanja zastarjeli, AstraZeneca je u srijedu za tri postotna boda revidirala rezultat istraživanja o učinkovitosti svoje vakcine protiv covida-19.
Firma navodi da je učinkovitost vakcine u sprečavanju simptomatskog covida-19 76 posto, umjesto 79 posto, koliko je objavila prije nekoliko dana.
AstraZeneca, koja čeka odobrenje za upotrebu u SAD-u, dodaje da je vakcina i dalje 100 posto učinkovito u sprečavanju teškog oblika covida-19.
Vakcina AstraZenece već je dobila odobrenje za hitnu upotrebu u više od 70 zemalja.
Čelnici Francuske i Njemačke priznali su u četvrtak da problem sporog uvođenja vakcinacije u EU nadilazi pitanje o kontroli izvoza.
Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da će lideri Evropske unije raspravljati i o jačanju proizvodnje vakcina u bloku.
"Britanska proizvodna postrojenja proizvode za Britaniju, a SAD ne izvozi, pa se pouzdajemo u ono što možemo učiniti u Evropi", rekla je Merkel njemačkim zastupnicima.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da Unija treba priznati da je njenim planovima vakcinacije nedostajalo ambicije.
"Nismo ciljali u zvijezde", rekao je Macron za grčki televizijski kanal ERT. "To bi nam svima trebala biti lekcija", dodao je, prenosi Index.