Više od milijardu Android telefona i tablet računara u svijetu ugroženo je od potencijalnog napada hakera, objavljuju svjetski mediji.
Istraga je otkrila da dva od pet Android telefona ne primaju Googleova sigurnosna ažuriranja, zbog čega su izloženi riziku od "krađe podataka, zahtjeva za otkupom ili drugim vrstama malware napada".
Google redovno sigurnosnim zakrpama ažurira svoj operativni sistem Android, kako bi spriječio hakere da "upadaju" u sistem. Stariji modeli pametnih telefona, međutim, sada su prestali dobivati update, čime su potencijalno postali ugroženi.
Bez adekvatnog sigurnosnog ažuriranja, hakeri su u stanju zloupotrijebiti sigurnosne rupe u operativnom sistemu i time zloupotrebe podatke korisnika, piše The Sun.
Istraživači britanske potrošačke asocijacije Which? nasumično su odabrali nekoliko telefona iz grupe ugroženih i, nakon testiranja u laboratoriji, ustanovili da oni mogu lako biti hakirani. Među njima su bili modeli proizvođača Google, LG, Motorola, Samsung i Sony, od kojih su mnogi još dostupni u online prodaji. Prema tvrdnjama britanskog udruženja, svaki Android pametni telefon iz 2012. godine i stariji potencijalno je ugrožen.
Which? je kao primjer takvih telefona izdvojio modele Samsung Galaxy S3 i Sony Xperia S, za koje ističe da bi njihovi korisnici trebali biti "posebno oprezni".
Također, upozoreni su i korisnici svih verzija Android operativnog sistema starijih od verzije 7.0 Nougat, koja je izdata 2016. godine, da pokušaju ažurirati svoj software, pošto starije verzije neće više dobijati ažuriranja.
Prema navodima iz izvještaja, oko 40 posto korisnika Androida potpada pod kategoriju korisnika čiji uređaji koriste starije verzije softwarea i koji će prestati dobivati ažuriranja.
Prema podacima Googlea za 2019. godinu, u svijetu trenutno ima 2,5 milijardi aktivnih korisnika Android uređaja. Među njima, tek nešto više od 10 posto njih koristi Android 9.0 Pie operativni sistem, a još manji broj Android 10.
Problem ugroženosti Android uređaja, u odnosu na Apple iOS uređaje, leži i u tome što Googleov software koristi mnogo veći broj proizvođača, koji za svoje uređaje različitih karakteristika i cijena koriste i različite verzije Android operativnih sistema. S druge strane, svi Apple uređaji i njihov software potiču "iz kuće", pa je i sigurnosnu kontrolu nad njima, navodno, mnogo lakše provoditi.