Ekonomija

Hrvatski umjesto ruski plin? Plenković kaže da povećava kapacitet LNG terminala i da je to dobro za BiH. Šta kažu eksperti

Hrvatska je donijela odluku da će proširiti kapacitet LNG terminala na Krku s 2,9 na 6,1 milijardi kubičnih metara plina. Ovu vijest je danas potvrdio premijer Hrvatske Andrej Plenković istaknuvši da se ovim omogućava Hrvatskoj da postane regionalno energetsko čvorište, korisno i za Sloveniju, Mađarsku, ali i Bosnu i Hercegovinu.

Šta to znači za BiH?

"Najavljujem podizanje kapaciteta LNG terminala na Krku s 2,9 na 6,1 milijardi kubičnih metara plina. Ovim korakom Hrvatska ide daleko iznad potreba hrvatske privrede i kućanstava”, kazao je Plenković.

Važna je to odluka u smislu smanjivanja energetke ovisnosti o Rusiji, koja plin koristi u obračunu sa Evropim i zapadnim zemljama koje moskovskom režimu uvode sankcije zbog brutalne agresije na Ukrajinu.

Ideja o povećanju kapaciteta LNG terminala u Hrvatskoj trebala bi za BiH zvučati odlično, jer bi to, s obzirom da s Hrvatskom dijelimo 1.000 kilometara granice, značilo i rješenje za našu ovisnosti o ruskom gasu. Taj plin iz hrvataskog LNG terminala u BiH bi mogao doći preko južne interkonekcije. Problem je samo što vlasti u FBiH taj projekt godinama uništavaju. Dakle, znači li nama onda išta informacija koju je Plneković objavio? Pitali smo Almira Bečarevića, eksperta za energente.

On kaže da je ovo izuzetno dobra vijest te da se očekivao ovaj konkretan korak Hrvatske.

"Ovo se očekivalo zbog svih dešavanjima sa isporukama gasa iz Rusije u posljednih nekoliko mjeseci. Mislim da će se ovo realizirati i to u jako bliskoj vremenskoj odrednici. Očekujem da će Plenković na isti način koji je doprinio da se izgradi LNG terminal i učinit sve da on bude izgrađen i to u vrlo kratkom roku. Moja procjena da to može biti za dvije ili tri godine, ako ne i prije. Ovim se otvara perspektiva svim zemljama iz okruženja. LNG terminal nadilazi potrebe Hrvatske i faktički postaje terminal za kompletnu regiju gdje se sve okolne zemlje mogu snabdijevati sa LNG terminalom", pojasnio je Bečarević.

Almir Bečarević

Između ostalog, kazao je kako se ovo može odraziti na sigurnost u snabdijevanju unutar cijele regije te istaknuo koliko je ovo značajno i dobro za sve nas.

Povezivanje sistema dvije zemlje

"Intezivno pratim sva dešavanja, pogotovo u plinskom sektoru i mogu da kažem da sam očekivao da će biti ova vijest rečena. Ogroman je ovo značaj. Osim što se postiže sigurnost u snabdijevanju, podstiče se i diverzifikacija izvora snabdijevanja, a upravo to Evropa traži, otklon od ruskog gasa. Hrvatska se pozicionira, ali to je dobro i za BiH", kazao je Bečarević.

Istakao je da je za svaku zemlju najbolje rješenje kada ima mogućnost izbora, jer, kako kaže, nije dobro da ruski gas bude jedina opcija.

"Mi u BiH uvijek gledamo imamo li neku kratkoročnu korist, ali mislim da ovdje treba da gledamo rješenje koje je dugoročno. Povećanje kapaciteta na LNG terminalu je dobro za građane BiH, iako mi još uvijek nemamo interkonekciju sa Hrvatskom. Bitno je napomenuti da postoje planovi da se povežu sistemi ove dvije zemlje. Treba gledati jednu širu priču, nije to priča samo za jednu zemlju. Za sve građane u regiji je ovo dobro. Kada budemo izgradili tu interkonekciju i povezali se na hrvatski plinski imat ćemo mogućnost izbora kao i drugi. Ruski gas će biti sve do onog trenutka dok Evropa ne kaže da je dosta sa ruskim gasom", zaključio je Bečarević za Raport.

Clicky