Region

Hrvatice se ‘bodu’ da skinu kilograme: Injekcije od 130 eura idu kao halva

injekcijeod 13 eura žena sebi daje injekciju u stomak

Trend mršavljenja uz pomoć injekcije od 130 eura, tačnije lijeka na bazi semaglutida, koji suzbija osjećaj gladi, zahvatio je Hrvatsku. Kako svjedoče ljekari s kojima je razgovarao list Jutarnji.hr, iako je riječ o lijeku na recept namijenjenom smanjenju zdravstvenih tegoba pacijenata s dijabetesom, Hrvatice s kojim kilogramom viška nalaze načine da dođu do recepta iz privatnih klinika. Uz plaćanje oko 1.000 kuna, dobijaju mjesečne doze injekcija. Koriste se jednom sedmično te, prema dosadašnjim podacima, nemaju snažne nuspojave.

Trend su snažno promovisale poznate osobe iz svjetskog šoubiznisa, no zbog pravnog upozorenja pristiglog iz farmaceutske industrije, ime lijeka ne smije da se spomene.

Na tržištu se nalazi još jedan lijek s istom supstancom. Oba se izdaju isključivo na recept i trebalo bi ih propisivati samo endokrinolozi i internisti uz indikacije. No činjenica je da se u najvećoj mjeri koriste za regulaciju tjelesne težine. Lijekove je registrovala i odobrila Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode. Nalaze se i na listi lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

Smanjuju apetit

Iz Ljekarske komore se saznaje da je pomama za lijekom ogromna i da ona svakako ne odgovara broju i indikacijama osoba sa šećernom bolešću. Svjedoče kako osobe koje odlaze na tretman kod estetskog hirurga ili, naprimjer, privatnog dermatologa, bez problema dobiju recept za lijek i koriste ga
bez nadzora.

"Ljekar specijalista iz privatnih klinika ima pravo da napiše bilo koji bijeli recept i apoteke moraju da ih izdaju. Činjenica je da to ide na ruku i kompanijama koji prodaju te lijekove, a vjerovatno i tim klinikama, zbog čega je pomama za tim injekcijama velika. Mi kao ljekari smatramo da se lijek mora shvatiti kao
lijek, a ne kao dodatak ishrani, i da svi imaju i nuspojave i neželjene efekte. A ljekari koji propisuju lijekove za bolesti koje nisu njihova specijalizacija bi trebalo da se zamisle nad onim što rade", kažu ljekari.

Niske doze

Da ovaj lijek djeluje, tvrdi ekonomska analitičarka dr. Vedrana Pribičević, koja se s viškom kilograma bori od djetinjstva, a na društvenim mrežama je objavila da, otkad uzima taj lijek, bilježi značajno smanjenje tjelesne mase: u tri mjeseca skinula je 18 kilograma.

"Za lijek sam isprva saznala od drugih korisnika, onda sam počela čitati studije na internetu i na kraju sam pitala za mišljenje neke prijatelje iz medicinske struke. Tek dosta kasnije sam vidjela da je to postao nekakav trend na Tik-Toku i među poznatima. S obzirom na to da se lijek već neko vreme koristi u liječenju dijabetesa, pretpostavila sam da su efekti i nuspojave već dobro dokumentovani u naučnim člancima", pojašnjava Pribičević.

Opisuje i da se koristi u injekcijama, tzv. penovima, koje osoba na vrlo jednostavan način daje sebi jednom sedmično.

"Počinje se s niskom dozom i ide se prema većim dozama. Ja sam trenutno na dozi od 0.5 mg, no s vremenom će se i doza vjerovatno povećati na 1 mg. Injekcije su gotovo bezbolne i lake su za upotrebu. Lijek inače mora da stoji u frižideru između korištenja", priča.

Pribičević nema samo problem s prekomjernom težinom. Naime, detaljna endokrinološka analiza otkrila je da njen pankreas proizvodi ogromne količine insulina, vjerovatno dovoljne za 4-6 ljudi.

Kratkoročni efekat

"To je razlog zašto s gotovo 200 kilograma nisam dobila dijabetes, niti imam, naprimjer, visok nivo holesterola u krvi. Taj poremećaj zove se hiperinzulinemija i vodi ekstremnom osjećaju gladi što za posljedicu ima debljanje."

Pročelnik Zavoda za endokrinologiju i dijabetes KBC-a Zagreb i predsjednik Hrvatskog društva za endokrinologiju i dijabetologiju dr. Darko Kaštelan vrlo jasno kaže da je riječ o grupi lijekova koja se prvenstveno koristi za liječenje šećerne bolesti, a koji, kao popratni efekat, mogu imati smanjenje tjelesne težine.

Na konkretno pitanje zašto lijek ne bi koristile osobe s nekoliko kilograma viška i tako postigle željenu tjelesnu težinu, dr. Kaštelan kaže da ponekad ljekari propisuju lijekove iz ove grupe u cilju mršavljenja, no to je opravdano isključivo kod bolesnika s visokim indeksom tjelesne mase.

Pored toga, ističe da lijek ima ograničen efekt na smanjenje tjelesne težine jer on nestaje prekidom njegove primjene. Na kraju, lijek može imati i određene nuspojave, najprije u vidu osjećaja nadutosti, mučnine, povraćanja, a ponekad i upale gušterače, a eventualne dugoročne posljedice primjene nisu dovoljno poznate jer je riječ o relativno novim lijekovima.

Clicky