Vijesti

Hoće li Vjetrenička vila konsultirati nadležne i zaštititi špilju Vjetrenica?

Na putu od Mostara ka Trebinju, na nekom 80-om kilometru, pojavljuje se skretanje desno ka Ravnom, skretanje u vremeplov, ulazak u historiju, mistiku, povratak u vrijeme Kotromanića, Šubića, Kosača.

Špilja Vjetrenica -istočno od Zavale, blizu Popova polja, u općini Ravno, 12 km udaljena od mjesta Slano, na raskršću istih, a drugačijih, na raskršću triju civilizacija, koje podjednako pripadaju svim stanovnicima koji su odlučili da tu žive i ostanu.

Kažu da se sa poznate stanice, na kojoj je sada Hotel Stanica, moglo putovati direktno u Beč, tadašnjim vozom Ćirom, jer je Ćiro povezivao mnogo više tada, nego sada u doba digitalizacije, kada smo razdvojeni bez obzira na sve mogućnosti savremenog transporta. U spomen Ćiru obnovljena je biciklistička staza od Mostara do Konavala, a očekuje se i povezivanje sa Herceg Novim u Crnoj Gori.

Jedinstvena speleološka ljepota, bogat hidrografski svijet s brojnim jezerima, vodopadima, potocima i na desetine manjih periodičnih tokova koji teku raznim smjerovima, neobične endemske vrste životinja, čini ovu špilju draguljem Bosne i Hercegovine.

Neobičan prirodni fenomen i pokazatelj njene posebne vrijednosti i značaja je vazdušno strujanje na ulazu, dah Vjetreničke vile, jedne od bosansko-hercegovačkih vila koje po predanjima čuvaju ova područja i pružaju im posebnu zaštitu. Vjetrenička vila nije štedila kada je projektovala unutrašnjost ovog dragulja.

Špilja Vjetrenica se nalazi na putu za ulazak na listu svjetske kulturne baštine-UNESCO. Uz pomoć UNDP projekata, institucija svih nivoa vlasti, puno je urađeno, pripremljen je i nominacioni fajl za UNESCO.

Vjetrenica je starim zakonom iz 1951 bila proglašena spomenikom prirode, ali novi međunarodni standardi (IUCN) zahtijevaju novo proglašenje, kada joj se dodjeljuje kategorija zaštićenog pejzaža, jer stara kategorija ne postoji po novim standardima. Što je najvažnije, ulaskom na listu UNESCO, ova špilja bi bila prvi spomenik prirode koji je na listi UNESCO, kojih u svijetu ima manje od 200.

Potrebno je još samo da se obnovi službena zaštita domaćom legislativom, da se usvoji Zakon o proglašenju zaštićenog područja, Nacrt zakona je pripremljen i u narednih 15 dana će biti dostavljen kantonalnom ministarstvu HNK. Potrebno je da Skupština HNK usvoji ovaj Zakon.

Ali postoji problem….

Iz ministarstva HNK tvrde da vrijedi stara zaštita iz 1951, ali i da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma bez konsultacija sa njima iniciralo upis na listu UNESCO.

Neki nisu konsultirani i nisu obaviješteni!

Iako su ti isti, nekonsultirani, bili na prvom sastanku upravljača u Trebinju, a kao što i sami kažu, njihovo je ministarstvo pismeno podržalo upis na listu UNESCO. Da li su nekonsultirani obavijestili i konsultirali svog ministra?

Hoćemo li sada zato što neko nije konsultiran izgubiti ovu priliku koja nam se nikada više neće pružiti, i resurse koje smo uložili, i ljudske i materijalne? Hoće li sav trud oko pisanja stručih obrazloženja, javnih rasprava, pisanja zakona, propasti?

Zato što neko nije konsultiran!

Hoće li neki odgovarati zbog toga što su zaustavili ovaj proces i nanijeli nenadoknadivu štetu kako špilji Vjetrenica, tako stanovnicima i Ravnog iHNK i Federacije BiH i Bosne i Hercegovine.

Ostaje nam samo da sačekamo da li će nam Vjetrenička vila priteći u pomoć da zaštiti svoju špilju od nekonsultiranih.

Clicky