Vijesti

Hoće li visoke cijene “ubiti” praznični duh Bosanaca i Hercegovaca: Koliko će vas ove godine koštati prvomajski roštilj

S obzirom na to da se očekuje da će brojni građani Sarajeva, ali i turisti, posjetiti neka od poznatih sarajevskih izletišta od kojih se većina nalazi u zaštićenim područjima Kantona Sarajevo, iz KJU za zaštićena prirodna područja, kažu kako se pripremaju kao i svake godine. Naglašavaju kako su spremni da prime za praznike veliki broj posjetilaca.

"Ono što razlikuje proslavu 1. maja ove godine u odnosu na prethodne, bit će to što će na zaštićenim područjima KS isključivo 1. maja biti dozvoljeno roštiljanje uz uslov da roštilj bude odignut od zemlje. Izašli smo u susret željama posjetilaca koji žele roštiljati ali samo uz uslov da je omogućeno roštiljanje uz odignuti plamen od zemlje", kazao je Feni stručni saradnik za promociju, marketing i informisanje KJU za zaštićena prirodna područja Mustafa Zvizdić.

Naglasio je da će nakon tog dana, roštiljanje biti strogo zabranjeno na zaštićenim područjima KS, kao i do sada.

Naime, proslavu Prvog maja teško je zamisliti bez tradicionalnog roštilja. Odlazak na omiljeno izletište, dobro društvo, muzika i ćevapi, većini Bosanaca i Hercegovaca bude dovoljno da proslave Praznik rada. Te su se navike održale iz prošlosti i ljude još asociraju na neka vremena o kojima se sa sjetom govori. Ako još posluži dobro vrijeme, bez kiše, onda je zabava zagarantirana.

Ovakve proslave 1. maja ranije nisu zahtijevale velike budžete. Ali, i to se promijenilo. Zbog rasta cijena, ove će godine troškovi biti znatno viši. Istražili smo koliko može koštati prvomajski izlet.

Uz pretpostavku da roštilj već imate, prvo što će vam treba je ugalj, koji možete pronaći po akcijskim cijenama od 3,95 KM za manje pakiranje.

Cijena uglja / Foto:Printscreen

Ćevape svi vole i oni su najjednostavnije rješenje za roštilj, a i zgodno ih je imati na trpezi ako u društvu ima djece.

Juneći ćevapi mogu se pronaći po cijeni od 13,40 KM po do 15,45 KM za kilogram. Slična je i cijena pljeskavica, koje koštaju od 13,45 do 14,95 za kilogram. Kilogram sudžukica kreće se od 15,40 pa sve do 16,45 KM.

Kilogram teleće šnicle platit ćete oko 30 KM, dok kilogram mesa za hamburgere košta 15-tak KM.

Cijene mesa / Foto:Printscreen

I piletina je omiljeno meso za roštilj. Međutim, s obzirom na njenu cijenu, mnogi će je vjerovatno ovog puta preskočiti na roštiljskom meniju. Cijena kilograma pilećeg filea dosegle je iznos od 16,90 KM. Povoljnije od toga su pileća krilca koja su izvrsna kada se pripreme na roštilju.

Vrtoglave cijene piletine

Uz roštilj su neizostavni crveni luk, kupus, paradajz, krastavci, tikvice, gljive. Treba uračunati i hljeb, soseve, začine, za šta treba izdvojiti dodatni novac.

Tako kilogram tikvica košta 2,95 KM, paradajz se može pronaći po cijenama od 3,95 do 5 KM. Za kilogram krastavaca potrebno je izdvojiti minimalno i do 5 KM. Mladi luk košta 3,50 KM, a zelena salata je oko 2 KM.

Dodatni trošak su i salvete, plastični tanjiri, čaše, escajg... Treba uračunati i gorivo, budući da većina na izlet ide automobilom.

Ostaje da se vidi hoće li vrtoglave cijene "ubiti" praznični duh Bosanaca i Hercegovaca ili će se i ove godine pokazati da merak nema cijenu.

Clicky