Bakir Izetbegović, Dragan Čović, Nikola Špirić te Mirko Šarović prema svemu sudeći dobit će otpremnine nakon što su silom zakona morali biti penzionisani.
Prva trojica su u Domu naroda BiH, dok je Šarović u Predstavničkom domu.
Naime, sva trojica su napunili dovoljan broj godina za penzionisanje.
Prema zakonu time su stekli pravo da im se isplati po šest prosječnih plaća ili svakom po oko 30 hiljada KM otpremnine.
Tih otpremnina se ne mogu odreći, po važećim zakonima u čijem su kreiranju i sami direktno ili indirektno sudjelovali. Odmah nakon što im se izdaju rješenja o umirovljenju i isplati otpremnina, nastavljaju radni odnos kao izaslanici i zastupnici.
To je za RSE pojasnio i sekretar Administrativne komisije Dejan Ružić.
Uz plaće koje iznose oko 3.000 eura, po zakonu, dodatno primaju i mirovine kao “stečeno pravo koje im se ne može ograničiti ili oduzeti”.
“Otpremnina je stečeno pravo iz radnog odnosa, a stječe se momentom prestanka radnog odnosa, sukladno pozitivnim pravnim propisima i to Zakona o radu u institucijama BiH, kao i Odluke o načinu obračuna plaća i ostalih materijalnih prava zastupnika i izaslanika u PS BiH, te i Odluke o načinu i postupku ostvarivanja prava na otpremninu prilikom odlaska u mirovinu u institucijama BiH”, naveo je u pisanom odgovoru za RSE Dejan Ružić, tajnik Zajedničkog povjerenstva za administrativne poslove u PS BiH.
Dodao je i kako se uz rješenje o prestanku radnog odnosa, donosi odluka o otpremnini osobi kojoj prestaje radni odnos po sili zakona.
„Zastupnik, odnosno izaslanik se ne može unaprijed odreći prava na otpremninu, jer pravo na istu stječe tek momentom prestanka radnog odnosa, odnosno momentom donošenja rješenja o prestanku radnog odnosa”, pojasnio je Ružić.
Međutim, sjednica Administrativne komisije koja treba aminovati ispalte, još uvijek nije održana, zbog blokada državnih institucija.