Tužilaštvo BiH danas bi trebalo uputiti zahtjev za produženje pritvora suspendiranom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem direktoru OSA-e Osmanu Mehmedagiću Osmici.
Oni su uhapšeni 18. decembra prošle godine, a sumnjiče se za nelegalno prisluškivanje sudija Suda BiH i uposlenika Tužilaštva BiH.
Nerazjašnjeni skandal u zatvoru
S obzirom na to da su tokom istrage zabilježena brojna zastrašivanja i ometanja svjedoka Tužilaštvo BiH je na prvom ročištu to iskoristilo kao argument za određivanje jednomjesečnog pritvora.
A, kao argument za njegovo produženje poslužit će skandal koji je Osmica izveo u državnom zatvoru kada je nezakonito komunicirao sa zatvorskim stražarom. Ovaj slučaj još uvijek nije do kraja razriješen, odnosno ostalo je nejasno o čemu su pričali njih dvojica i da li je bilo u pitanju prenošenje nekih poruka.
Pored toga, kako je potvrđeno Raportu, Tužilaštvo BiH krenulo je u proširenje istrage protiv Debevca i Osmice, ali za različite kriminalne radnje.
Tako se Debevcu na teret stavlja uništenje i(ili) skrivanje obimne dokumentacije koja se odnosi na prisluškivanje brojeva. Već ranije se špekuliralo da su iz arhiva nestali nalozi za prisluškivanje, a Debevec se na ročištu za određivanje pritvora branio time da on ne zna gdje je to i da nije dužan čuvati ih.
Što se tiče Osmice, Tužilaštvo BiH istražuje kako je dijelio počasne iskaznice OSA-e ljudima koji nisu imali veze s obavještajnom agencijom.
Radi se o najmanje tri iskaznice koje su mogle biti dodijeljene samo uposlenicima OSA-e, a Osmica ih je dao 'ugostitelju' Denisu Stojniću, preminulom sekretaru Ministarstva vanjskih poslova Adiju Hadžikapetanoviću te šefu Ureda za borbu protiv korupcije Erduanu Kafedžiću.
Iskaznice za 'zaslužne'
Stojnić je, kako je to već poznato, bio jedan od operativaca Osmice za razne poslove. Tako se ovaj ugostitelj pojavljivao u raznim slučajevima - od slučaja 'Memić' gdje je unosio smutnju, do ubistva sarajevskih policajaca gdje se predstavljao kao veza između OSA-e i kriminalnog miljea.
Stojnić je navodno obavljao i druge (prljavije!?) poslove za Osmicu, pa je kao nagradu dobio značku kojom se i javno hvalio.
Hadžikapetanović je značku navodno dobio kao zahvalnost za brojna zapošljavanja u MVP, prije svega osoba koje su bile bliske Osmici i koje su kasnije tu uslugu vraćali na razne načine, što bi istraga mogla detaljno razotkriti. Inače, Hadžikapetanović je bio blizak prijatelj sa Osmicom i redovno su se družili u jednog poznatoj sarajevskoj kafani.
Što se tiče Kafedžića, njegova uloga odnosno 'zasluga' nije do kraja jasna. Poznato je da se Kafedžić profilirao kao jedan od 'neprijatelja' SDA, a važi za čovjeka koji je blizak američkom faktoru u BiH, posebno kroz rad sa nekadašnjim savjetnikom u Uredu kojeg su SAD instalirale - Ericom Larsonom.
Moguće je da je Osmica htio Kafedžića privući na svoju stranu pa i uručivanjem počasne iskaznice OSA-e, a pitanje je zbog čega je šef Ureda za borbu protiv korupcije prihvatio ovaj 'poklon' od bivšeg šefa obavještajne službe.
Sve bi to trebalo biti razjašnjeno u nastavku istrage, tokom koje bi trebali biti saslušani i dobitnici OSA-inih znački.