teška situacija

Havarijalne baklje u Koksari Zenica gase se zauvijek u ponoć. Šta to znači za stanovnike ovog grada?

Planirano je da veliki dio zaposlenika (od oko 200) iz ovog pogona pokušaju premjestiti u druge pogone u Zenici
Foto: Zenicablog

Krajem prošlog mjeseca generalni direktor kompanije ArcelorMittal Nikhil Mehta najavio je težak dan za ovu kompaniju i objasnio da je težina u zatvaranju koksne baterije, što je rezultat rasta troškova i smanjene potražnje, odnosno situacija nikad nije bila gora.

Obećao je da će uložiti sve napore kako bi osigurao da zatvaranje koksne baterije ima što manji utjecaj na lokalnu ekonomiju.

Planirano je da veliki dio zaposlenika (od oko 200) iz ovog pogona pokušaju premjestiti u druge pogone u Zenici, a dio će poslati u Mittalove fabrike u Evropi. Direktor je naglasio i da će toplifikacija Zenice biti nastavljena.

Vatre se gase

Proces obustave rada pogona Koksara, kako si istakli u obavijesti, planiran je u ponoć.

"Očekujemo da će havarijalne baklje biti upaljene do ponoći, 25. aprila, kada bi trebalo u potpunosti prestati s generiranjem koksnog plina. Ovaj proces je u skladu sa predviđenim procedurama za ovakve slučajeve i ne predstavlja opasnost za radnike pogona, niti za građane grada", istakli su iz AMZ-a.

Problem grijanja dugo je mučio stanovnike ovog grada, koji se grijao na ugalj, dakle prirodni gas. Stara toplana predstavljala je problem.

Koksara je dobila na značaju kad se počela koristiti toplana koja je počela proizvoditi koksni plin. To je bilo jedno od rješenja za grijanje Zenice i ono je iskorišteno u toj novoj toplani, tako da je tu prirodni bio dodatak koksnom gasu. I to je funkcioniralo.

I ekološki aktivisti imali su pune ruke posla te ukazivali na činjenicu da je, bez obzira na to što je Koksara glavni izvor toplifikacije ovog grada, zagađenje koje izbacuje u okoliš veliko, a investicije u smanjenje zagađenja iz tog pogona male.

Međutim, sa zatvarnjem Koksare realno se otvara problem sljedeće sezone grijanja.

Cijena se mijenja

Ostaje opcija prema kojoj bi se koristio samo prirodni gas, što je automatski skuplje. Što znači, drastično se mijenja se cijena toplotne energije koja će se proizvoditi u toplani i koja će biti mnogo viša.

"Ono što je potrebno znati o pogonu Koksare, a sa stanovišta Toplane Zenica, to je da je Arcelor Mittal Grupa u potpunosti dala garanciju za kreditna sredstva EBRD-a od 41 milion eura. Koksara je bila od značaja za Toplanu iz razloga korištenja koksnog plina, kao nusproizvoda u proizvodnom ciklusa, za proizvodnju toplotne energije", reći će za Raport Almir Bečarević, energetski stručnjak.

Objašnjava da je pored koksnog plina, korišten i visokopećni plin, a sve je dopunjavano prirodnim plinom.

"Sada, prirodni plin će biti značajno zastupljen u proizvodnji toplotne energije i time troškovi značajno rastu. Koksni plin je bio nusproizvod, a cijen je cca 1.000 KM za 1.000 Sm3. Činjenično, Zenica ima fiksnu cijenu grijanja, ali ta cijena je bila zasnovana na koksnom plinu", kaže sagovornik Raporta.

S obzirom na porast troškova sa prirodnim plinom, dodaje, neko će morati preuzeti te troškove kako bi cijena grijanja ostala ista.

"Zatvaranje Koksare pravi značajan cjenovni problem, kao što sam to i rekao prethodnom mendžmentu Mittala na jednom sastanku, jer i tada se znalo da će se kad-tad zatvoriti Koksara. Ovo je za grijanje grada teška opcija, a najgora bi bila zatvaranje fabrike. Trošak prirodnog plina neko mora preuzeti kako bi za građane cijena grijanja ostala ista", rekao je Bečarević za Raport.

Mehta je također kazao da više od 80 posto ekoloških problema dolazi emisijama iz postrojenja Koksara, koji će zaustavljanjem koksne baterije većinom biti riješeni. Toplana Zenica, koja proizvodi paru za održavanje radnog procesa u toj kompaniji te iz koje se grije i grad Zenica, nastavit će, kaže, normalno raditi.

Clicky