Drugi val koronavirusa u Indiji dosegnuo je vrhunac u ponedjeljak što je alarmiralo brojne zapadne države, uključujući Veliku Britaniju, Njemačku, SAD i Francusku, da im pošalju hitnu medicinsku pomoć i opremu kako bi im pomogli u borbi s krizom koja je indijske bolnice bacila na koljena, piše Reuters.
Britanija je već poslala 600 paketa medicinske pomoći koji uključuju 495 spremnika s kisikom te više od 100 respiratora, a avion s opremom bi u Delhi trebao sletjeti u utorak ujutro.
Just as India sent assistance to the United States as our hospitals were strained early in the pandemic, we are determined to help India in its time of need. https://t.co/SzWRj0eP3y
— President Biden (@POTUS) April 25, 2021
Broj zaraženih u posljednja 24 sata narastao je na 352.991, što je dovelo do toga da bolnice odbijaju pacijente zbog manja kreveta i kisika.
'Trenutno je u bolnicama ekstremno krizna situacija', kazao je glasnogovornik Sir Ganga Ram bolnice u New Delhiju.
U nedjelju je premijer Narendra Modi pozvao sve građane na vakcinisanje i iznimnu opreznost. U nekim najgore pogođenim gradovima, uključujući i New Delhi, tijela se spaljuju u improviziranim objektima.
Televizijska stanica NDTV objavila je fotografije troje zdravstvenih radnika u Biharu kako vuku tijela po podu i nose ih na kremiranje.
"Ako nikad niste bili na kremiranju, taj miris smrti vas nikad ne napušta. Moje srce se slama zbog svih mojih prijatelja i porodica u Delhiju koji prolaze kroz ovaj pakao", napisao je na Twitteru Vipin Narang, profesor političkih nauka s Instituta tehnologije u Massachusettsu.
Many Americans will be woken up to this searing image. If you’ve never been to a cremation, the smell of death never leaves you. My heart breaks for all my friends and family in Delhi and India going through this hell. pic.twitter.com/NVk6CazKEG
— Vipin Narang (@NarangVipin) April 25, 2021
U glavnom indijskom gradu Delhiju vlada potpuni haos. Nad gradom se nadvio oblak dima koji je posljedica kremiranja tijela, a na samim ulicama policija pokušava uvesti reda i natjerati ljudi da barem nose maske. Sudeći po fotografijama i videosnimkama, to se čini kao nemoguća misija. Također, neki mediji pišu da su sami građani pribjegli radikalnim metodama, te da masovno i prisilno zaključavaju komšije za koje se sumnja da boluju od covida.
Indija s populacijom od gotovo 1,4 milijarde stanovnika ima ukupno 17,31 milion zaraženih i 195.123 smrtnih slučajeva. U jedno danu umrlo je 2812 ljudi, izvijestilo je ministarstvo zdravstva, iako zdravstveni radnici tvrde da je brojka puno veća.
Razmjeri drugog vala srušili su cijene nafte u ponedjeljak, a trgovci su zabrinuti zbog pada potražnje za gorivom kod trećeg najvećeg svjetskog uvoznika nafte.
Političari, posebno Modi, suočili su se s kritikama zbog održavanja skupova na kojima je prisustvovalo hiljade ljudi, zbijenih na stadionima, uprkos brutalnom drugom valu zaraze.
Nekoliko gradova uvelo je policijski sat, dok policija osigurava socijalnu distancu i nošenje maski.
Uprkos svemu, očekuje se da će oko 8,6 miliona birača glasati u ponedjeljak u istočnoj državi Zapadni Bengal, u predzadnjem dijelu osmofaznih izbora koji će se završiti ove sedmice.
Glasanje na lokalnim izborima odvija se i u najmnogoljudnijom državi Uttar Pradesh, koja dnevno bilježi prosječno 30.000 zaraza.
Premijerov apel za vakcinisanjem došao je nakon što je 5. aprila vakcinisano u jednom danu 4,5 miliona ljudi, no nakon toga taj broj pao je na prosječno 2,7 miliona doza dnevno.
No, i u Indiji opskrba vakcinama zaostaje za potražnjom, dijelom i zbog nedostatka sirovina i požara u pogonu koji proizvodi vakcine AstraZenece, prenosi Jutarnji list.