Sinoćnji televizijski govor ruskog predsjednika Vladimira Putina iz Kremlja, samo nekoliko sati nakon razgovora o mogućem summitu, bio je prožet bijesom, povijesnim pritužbama i izazovima Zapadu, prenosi BBC.
Ovaj govor pokazao je ljutitog Putina, nestrpljivog i prijetećeg.
Stvaraju neprijatelja
"Niste nas željeli da budemo prijatelji", poručio je Zapadu, "ali niste morali od nas stvarati neprijatelje."
Bilo je puno toga što smo već čuli, prepakirano za ovaj trenutak kada zna da ima maksimalnu pažnju.
Ovim govorom Putin očito nije odustao od svojih ključnih sigurnosnih zahtjeva, proširenje NATO-a mora se povući, a ukrajinsko članstvo je crvena crta.
Požalio se da je zabrinutost Rusije godinama ignorirana kao nevažna i optužio je Zapad da pokušava "obuzdati" Rusiju kao globalnu silu koja se oporavlja.
Putinov fokus na Ukrajinu bio je opsesivan, poput čovjeka koji razmišlja o malo čemu drugom. Ponekad je to zvučalo kao ponuda da se tamo kandidira za predsjednika, bilo je tako detaljno.
I, naravno, došlo je do njegovog ponovnog "ispisivanja" ukrajinske povijesti, kako ona zapravo nikada nije bila država. U današnjem kontekstu, to je imalo duboko zlokobne prizvuke.
Priznavanje dvije otcijepljene regije Ukrajine moglo bi značiti da će ruske trupe ući otvoreno, vrlo brzo - pozvane kao "mirotvorci". Ili bi moglo doći do pauze, dok čelnik Rusije čeka sljedeći potez svog protivnika.
Svako ima ulogu
U svemu tome Ukrajina je bojno polje. Ali to je također igra između Rusije i Zapada.
Raniji sastanak ruskog Vijeća sigurnosti bio je pozorište u kojem je svako imao svoju ulogu i svoj scenarij.
Najviši ruski zvaničnici sjedili su u nezgrapnom polukrugu ispred Putina, pozivani jedan po jedan da priđu mikrofonu i kažu mu ono što želi čuti.
U priči koju su smislili, Rusija je bila prisiljena uskočiti kako bi zaštitila ljude Donbasa - mnogi od njih su sada ruski državljani - od smrtonosne prijetnje koju predstavlja Kijev, dajući službeno priznanje otcijepljenim regijama.
Opet je izgovorena riječ genocid, a ukrajinska vlada opisana je kao marioneta Zapada. Veliki dio Putinovog govora o Ukrajini zvučao je poput grozničavog sna.
Velikodušna pažnja
Košmarna vizija zemlje ekonomski osakaćene, potpuno korumpirane, sklone razvoju nuklearnog i drugog oružja za masovno uništenje i nezahvalne za svu velikodušnu pažnju koju joj je Rusija posvetila od neovisnosti.
Ovo nije bilo novo. On je prošlog ljeta napisao poduži članak, iznoseći slične "argumente". No, to ga nije učinilo manje šokantnim.
Na kraju, Putin je rekao da će prvo razmisliti o onome što je čuo, a zatim uputiti poziv. Zvučalo je to kao izazov za Sjedinjene Američke Države da ga pokušaju zaustaviti.