Govor mržnje prema ženama političarkama postao je dio političke svakodnevnice u Bosni i Hercegovini.
Rodno zasnovano nasilje
Rodno zasnovano nasilje svakodnevnica je većine žena u Bosni i Hercegovini. One žene koje se bave javnim poslom, još su izloženije takvom nasilju-uživo, licem u lice, putem društvenih mreža ali i drugih platformi. U političkom životu posebno je izražena diskriminacijama prema ženama političarkama. Samo zato što su žene, često su izložene uvredama na račun fizičkog izgleda, sposobnosti, pa čak i seksističkom govoru mržnje. Biti žena na poziciji moći u Bosni i Hercegovini sa sobom donosi ozbiljne posljedice.
Govor mržnje je postao svakodnevnica
Građani, internet botovi , politički oponenti i svi oni koji se ne slažu sa radom i likom određene političarke često se koriste vrijeđanjem, pogrdnim frazama, ismijavanjem pa i čak diskreditacijom vjere.
Iz Gender centa Vlade FBiH navode da je zabilježen niz neprimjerenih sadržaja prema ženama kandidatnikanjama sa primjesama govora mržnje i mnogo rodnih stereotipa, piše Face TV.
Učinjen važan pomak
“Međutim, građani i građanke su to osudili na način da su ovaj put dali zaista najveći broj pojedinačnih glasova ženama kandidatnikama”, kazala je Lejla Hodović ispred Gender centra Vlade Federacije BiH dodavši i da je važan pomak učinjen izmjenama i dopunama Izbornog zakona kojim Centralna izborna komisija može sankcionisati govor mržnje sa značajno većom kaznom.
Postavlja se pitanje da li su ljudi koji pišu na društvenim mrežama izgubili osjećaj da je preko puta određena žena sa svojim emocijama koja može biti povrijeđena ili to potpuno svjesno rade sa zlonamjernim ciljem. Nažalost, u Bosni i Hercegovini svako može reći šta želi bez da za to bude kažnjen.