Gremolata je italijanski klasik koji se pravi od tek nekoliko sastojaka i dodaje brojnim jelima kako bi istaknuo mediteranske okuse i arome. Osnovni recept uključuje sitno sjeckani bijeli luk i peršin te naribanu limunovu koricu, a kuhari potom dodaju i ostale sastojke prema inspiraciji.
Jedno od tipičnih jela u kojima možete pronaći gremolatu je ossobucco alla milanese – u doslovnom prevodu „kost s rupom“, koja se poslužuje uz milanski rižot.
Radi se o telećoj koljenici kojoj specifični okus daje moždina. Gremolata se dodaje kao završni dodatak kako bi se dobila osvježavajuća, ali i aromatična nota jer nakon duge termičke obrade ossobucco nema svježih začinskih mirisa.
Gremolata je stoga idealan začin za jela koja se dugo kuhaju ili peku, poput gulaša, umaka i supa – ali i pečenoj ribi ili mesu. Odlična je u kombinaciji s pečenim jajima ili prženim povrćem, kao i dodatak tostu s avokadom.
Italijani je dodaju i u salate od slanutka, tjestenine ili krompira – a pruža i sjajan okus prilozima kao što su palenta, riža ili tjestenina.
Gremolatu možete pripremiti i pomiješati s maslinovim uljem kako biste je lakše dodali jelima, a pospremite li je u staklenkama izdržat će oko sedmicu dana.
Kuharica Nigella Lawson u gremolatu voli dodati crne ili zelene sjeckane masline, kao i ljutu papričicu. Zatim dodaje i maslinovo ulje te je poslužuje uz mozzarellu i tost.
Sastojci za gremolatu:
1 svežanj peršina
2 češnja bijelog luka
1 limun
so, biber
Priprema:
1. Što sitnije nasjeckajte peršin i bijeliluk pa naribajte limunovu koricu. Promiješajte, posolite i dodajte biber prema želji dodajte koju kap limunova soka.
Savjet: Prema želji možete dodati i pola šoljice maslinova ulja, kao i prstohvat chillija.