IT

Google pretekao Apple i postao najveća svjetska tehnološka kompanija. Microsoft na drugom mjestu

Google sjedište

Uprkos dugotrajnim ekonomskim preprekama, višim kamatnim stopama koje prijete profitima i široko rasprostranjenim otpuštanjima širom industrije, tehnološke kompanije su bile u velikoj mjeri otporne u protekloj godini – nastavljajući da bilježe rekordnu prodaju i nadoknađuju ogromne gubitke zaliha, jer vještačka inteligencija obećava da će oživjeti oštećeni sektor.

Broj tehnoloških kompanija koje su dospjele na Global 2000, Forbesovu godišnju rang listu najvećih svjetskih kompanija (na osnovu prihoda, dobiti, imovine i vrijednosti na berzi), ove godine je popeo na 169 sa 164 u 2022. To je i dalje manje od rekordnih 177 koje su osvojili 2021. godine, zahvaljujući relativnom učinku tokom pandemije. Ali tehnološke kompanije na Forbesovoj listi su ipak objavile rekordnih 4,2 triliona dolara u kombinovanom godišnjem prihodu u posljednjih 12 mjeseci, u odnosu na oko 4 biliona dolara prethodne godine i 3,3 biliona dvije godine prije.

Usred ekonomske neizvjesnosti, međutim, pojavilo se novo vodstvo. Prekidajući Appleovu sedmogodišnju vladavinu na vrhu tehnološke rang liste, Alphabet se pojavljuje kao najveća svjetska tehnološka kompanija, nakon što se popeo za četiri mjesta.

Dionice Google roditelja i dalje su oko 15 posto ispod vršnog nivoa u 2021, ali njegovo nepokolebljivo odjeljenje za pretraživanje (i dalje najveći pokretač prihoda) i zamah u uslugama u oblaku pomogli su prošlogodišnjem tehnološkom drugom da ostvari rekordnu prodaju od 282,8 milijardi dolara.

Microsoft se nalazi na 2. mjestu po tehnologiji nakon uspona od tri mjesta na globalnoj rang listi najvećih svjetskih tehnoloških kompanija. Dionice poznatog tehnološkog giganta porasle su 40 posto ove godine i samo su 2 posto udaljene od rekordnih nivoa zahvaljujući nemalom dijelu brujanja oko AI. Analitičari su pohvalili ulaganje kompanije od 13 milijardi dolara u kreatora chatbot OpenAI ove godine kao prekretnicu u globalnoj AI trci u naoružanju, a izvršni direktor stranice Nadela je ustvrdio da će tehnologija “promijeniti svaku kategoriju softvera, počevši od najveće od svih – pretraživanja”.

Što se tiče prošlogodišnjeg lidera, Apple je sada treća po veličini tehnološka kompanija na svijetu. Google ih je pretekao.

Iako je ostala najvrednija kompanija na svijetu sa tržišnom kapitalizacijom od više od 2,6 biliona dolara, proizvođač iPhonea je pao za tri mjesta i zauzeo 10. mjesto u ukupnoj ljestvici, dok su konkurenti stekli prednost u prodaji i imovini. Uz sve veći broj potrošača koji smanjuju veliku potrošnju, kompanija je prošlog mjeseca zabilježila pad prihoda u drugom tromjesečju zaredom. To ga je spustilo za jednu poziciju na ukupnoj ljestvici prodaje, ali ne objašnjava većinu Appleovog klizanja na listi. Umjesto toga, njena imovina je pala oko 13 posto na 332 milijarde dolara (pomjerajući njenu ljestvicu po imovini sa 107 na 127) jer je firma otpisala neka od svojih potraživanja – uobičajen potez dok kompanije smanjuju rizične stavke bilansa i pripremaju se za potencijalnu recesiju.

Zaokružujući prvih pet, Samsung Electronics je stabilno na 14. mjestu u svijetu, a Meta Platforms se penje za jedno mjesto nakon što su njegove dionice porasle za 20% tokom prošle godine. Dionice su i dalje pale za 27% u odnosu na vrhunac iz 2021. godine, ali su se ove godine više nego udvostručile, jer je firma prekinula tri kvartala dug niz padova prodaje s izvještajem o zaradi u aprilu. Roditelj Facebooka zamjenjuje Tencent, koji pada na šesto tehnološko mjesto nakon godinu dana dugotrajnog zatvaranja Covida koji je narušio kineski tehnološki sektor. Dionice konglomerata su približno ostale u prošloj godini jer je prodaja pala za oko 5 posto na 82,4 milijarde dolara.

Ukupni profit tehnološke industrije industrije je pao 16 posto na 553,9 milijardi dolara, a nije bilo inicijalnih javnih ponuda visokog profila koje bi dovele do živahnih debija. Dugogodišnji “motori” IBM i Intel su van prvih 10 nakon što su pali na ukupnoj globalnoj rang listi, za 77 odnosno 371 mjesto. Prodaja PC-a podstaknula je Intelov najgori kvartalni gubitak u historiji ove godine, dok je IBM za dlaku izbjegao svoj prvi pad prihoda u dvije godine. Zamijenili su ih Sony i Cisco, koji su na sličan način patili prije prošlogodišnje liste, ali se od tada popravljaju.

Clicky