Zbog invazije na Ukrajinu koju je Rusija pokrenula 24. februara, mnoge zapadne zemlje uvele su sankcije oligarsima i tajkunima koji održavaju bliske veze sa zvaničnom Moskvom, odnosno predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Sankcije su dovele do blokade imovine oligarha u vrijednosti od 30 milijardi dolara, a do sada su na najvećem gubitku Mihail Fridman, Vladimir Potanjin, Aleksej Mordašov, Roman Abramovič i Sulejman Kerimov, prenosi Nova.rs.
Mihail Fridman
Zapadne sankcije zadale su značajan udarac Fridmanu, koji je rodom iz Lavova. On je osnivač Alfa-banke, jedne od najvećih finansijskih institucija u Ruskoj Federaciji.
Nakon početka invazije Rusije na Ukrajinu, ovaj biznismen je stavljen na spisak sankcija Evropske unije, Velike Britanije, Australije i Kanade.
On i njegov poslovni partner Petr Aven su podnijeli tužbe protiv Savjeta EU Evropskom sudu pravde u Luksemburgu. Fridman je za El Pais istakao da je praktično u kućnom pritvoru, da su mu blokirani računi i kreditne kartice.
Aven je istakao da se muči da plati račune i da nije siguran da li će moći da unajmi vozača ili čistačicu.
Kako je istakao sam oligarh, "primoran" je da živi od 3.000 eura mesečno.
Vladimir Potanjin
Ovaj oligarh se smatra najbogatijim Rusom. Potanjin je vlasnik kompanije "Nornikl", koji čini 10 odsto svjetske proizvodnje nikla i 40 odsto proizvodnje paladijuma.
Kada je rat počeo, njegova kompanija je kupila Rosbanku i akcije Tinkov banke.
Potanjin je pod sankcijama Australije, Kanade i Ujedinjenog Kraljevstva. Da bi spasio svoju superjahtu Nirvana, vrijednu 300 miliona dolara, od konfiskacije, Potanjin je naredio da ona pristane u Dubaiju.
Aleksej Mordašov
U vjerovatno najgoroj situaciji nalazi se Aleksej Mordašov, glavni akcionar "Severstala", jedne od najvećih metalurških kompanija u Ruskoj Federaciji, koji je četvrti na listi najbogatijih Rusa.
Sankcije protiv njega su uvele Ukrajina, EU, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, kao i Australija i Japan.
Zbog njih je poslovanje Mordašova smanjeno za 16 odsto u odnosu na 2021. godinu.
Zbog zabrane izvoza proizvoda u Evropu, "Severstal" je izgubio trećinu prihoda samo mjesec nakon uvođenja sankcija. Njegov kapital se smanjio sa 28,6 milijardi dolara na 22,9.
Roman Abramovič
Glavni akcionar druge najveće metalurške i rudarske kompanije u Rusiji "Evraz", Abramovič, nalazi se pod sankcijama EU, Australije, Kanade i Ujedinjenog Kraljevstva.
Poslije uvođenja sankcija protiv "Evraza", njegovo bogatstvo je palo sa 16,4 milijarde dolara sredinom februara na 12 milijardi dolara u julu.
Zapadne vlade su zaplijenile njegov privatni avion Gulfstrim G650 i imanje sa 15 spavaćih soba u Londonu u vrijednosti od 140 miliona dolara. Oligarh se oprostio od engleskog fudbalskog kluba Chelsea koji je posjedovao od 2003. godine.
Sulejman Kerimov
Glavna imovina Sulejmana Kerimova, aktuelnog senatora Rusije iz Dagestana, nije pogođena sankcijama. On je vlasnik kompanije "Polius", koja je najveća firma za eksploataciju zlata.
Ukrajina, SAD, EU, Velika Britanija, Kanada, Australija i Japan uvele su razna ograničenja protiv Kerimova zbog čega se njegovo bogatstvo smanjilo sa 15,1 milijardu dolara na 13,3 milijardi.
Kerimov se prvi put našao pod sankcijama 2018. godine, kada su ga SAD sumnjičile za pranje novca u vezi sa kupovinom vila u Francuskoj.
Sankcije su proširene, pa su tako SAD zaplenile njegovu super jahtu Amadea vrednu 300 miliona dolara, koja je bila usidrena na Fidžiju.
Ministarstvo finansija SAD je 30. juna zamrzlo njegovu imovinu u toj zemlji u vrijednosti od milijardu dolara.