Migrena je neurološki poremećaj koji uzrokuje intenzivnu bol koja se uglavnom javlja na jednoj strani glave, dok jedna trećina migrenskih glavobolja pogađa obje strane. Općenito, migrenska glavobolja može trajati od četiri pa sve do 72 sata što je uglavnom povezano s jednim ili više restriktivnih simptoma uključujući slab vid, povraćanje, mučninu, vrtoglavicu, osjetljivost na zvuk, miris i dodir te utrnulost u području lica.
Procjenjuje se da dva posto svjetske populacije pati od hroničnih migrena, a ovo iscrpljujuće stanje u pravilu češće pogađa žene nego muškarce. Iako je genetika ta koja u pojavi migrene ima važnu ulogu, ljekari otkrivaju kako ona nije jedini uzročnik.
Naime, postoji čak šest suptilnih stvari koje mogu dovesti do migrene. Kako objašnjavaju, obično se okidači migrene razlikuju od osobe do osobe, a neki od najčešćih okidača na koje bismo trebali paziti kako bismo barem malo smanjili epizode napada migrene uključuju:
konzumiranje određene hrane (slana i začinjena hrana, sir, čokolada, citrusi, alkohol)
hormonski disbalans
probleme sa spavanjem (nesanica, apneja)
stres
vremenske promjene
izloženost jakom svjetlu.
Migrena je hronična neurološka bolest koja onemogućava svakodnevno funkcioniranje, a karakteriziraju je epizode vrlo jake glavobolje, najčešće s pulsirajućom boli u jednoj strani glave, koje mogu trajati od 4 do 72 sata. Često su prisutni i drugi popratni simptomi, poput mučnine i podražaja na povraćanje, preosjetljivosti na svjetlost i osjetljivosti na buku. Zbog toga, kao i zbog činjenice da i najlakše fizičke aktivnosti mogu pogoršati bol, bolesnici su nerijetko prisiljeni mirovati u tamnoj i mirnoj prostoriji dok god napadaj ne prođe, što dovoljno govori koliko je ova vrsta glavobolje ograničavajuća.
Migrena je rjeđa u djetinjstvu i u starije populacije, no može početi i prije desete te potrajati do sedamdesete godine života. Od migrene pati između oko 18 posto svjetske populacije, a kod žena je čak 3 puta češća nego kod muškaraca, što se povezuje s djelovanjem hormona budući da se migrenske glavobolje najčešće javljaju uz menstruaciju ili u ovulaciji.