Plinovod Sjeverni tok 1, koji Evropu opskrbljuje plinom iz Rusije, bit će zatvoren od 31. augusta do 2. septembra zbog održavanja, objavio je ruski Gazprom.
Nakon završetka održavanja, nastavit će se protok od 33 miliona kubnih metara dnevno, prenosi Reuters.
Rusija procjenjuje da će prosječna izvozna cijena njezinog plina ove godine biti više nego dvostruko veća nego lani, ali u 2023. trebala bi se osjetno smanjiti, pokazuje dokument ministarstva privrede od prije nekoliko dana.
Ovaj će potez donijeti daljnje poremećaje, posebno za Njemačku, koja uvelike ovisi o isporukama iz Moskve za napajanje svoje industrije. Evropska unija optužila je Rusiju da koristi energiju kao oružje. Moskva je odbacila optužbe i okrivila sankcije za pad izvoza.
Gazpromov izvoz plina cjevovodima smanjit će se ove godine na 170,4 milijarde kubnih metara, procjenjuje ministarstvo, snizivši prognozu iz maja kada su predviđali da će izvezeno biti 185 milijardi kubnih metara.
U 2021. godini ruski proizvođač cjevovodima je izvezao 205,6 milijardi.
Izvoz će se smanjivati i nakon završetka ove godine, prognoziraju u ministarstvu, ne navodeći objašnjenje.
Najava još jednog prekida isporuke ruskog gasa preko Sjevernog toka 1 dovela je do rasta cijena ovog energenta. Tako je, kao odgovor na najavu Gazproma, na nizozemskom čvorištu TTF-u, referentnom za evropsku energetsku berzu, gas dostigao cijenu od 257, 40 eura po megavat satu - što je do sada najveća cijena do zaključenja dnevnog poslovanja berze.
Cijena gasa je već porasla i tokom dana. Analitičari smatraju da je za povećanja cijena, između ostalog, zaslužna i izjava prvog čovjeka Savezne agencije za mreže Klausa Müllera. On je u intervjuu objavljenom u četvrtak rekao da se teško mogu postići ciljevi za punjenje skladišta gasa koje je postavila njemačka savezna vlada. Planirano je da se skladišta do 1. oktobra napunene 85 posto, a do 1. novembra 95 posto. Postizanje cilja od 85 posto je "već vrlo ambiciozno", a cilj od 1. novembra "teško da možemo postići", rekao je Müller. Najveća cijena gasa zabilježena je 7. marta, ubrzo nakon početka ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine. Tada je gas na evropskoj berzi nakratko koštao čak 345 eura po megavat satu, prenosi DW.
Zbog smanjenih isporuka prosječna cijena Gazpromovog plina iznosit će ove godine 730 dolara za 1.000 kubnih metara, što znači da će biti više nego dvostruko veća nego lani kada je iznosila 304,6 dolara.
U idućoj godini prosječna cijena plina trebala bi se po njima spustiti na 471,8 dolara za 1.000 kubnih plina, što znači da bi bila niža gotovo 55 posto nego u ovoj godini.