Doktor Ismet Gavrankapetanović od 8. juna je direktor Opće bolnice "Prim. Dr. Abdulah Nakaš".
Njegovo imenovanje izazvalo je brojne reakcije, uglavnom pozitivne, i vratilo optimizam i vjeru u zdravstvo.
Osim toga, njegovim imenovanjem pokrenut je i svojevrsni "rat" dvije bolnice - Opće i Kliničkog centra Univeziteta u Sarajevu na čijem je čelu Sebija Izetbegović.
S Gavrankapetanovićem smo razgovarali o trenutnom stanju u zdravstvu.
Već sedmicama se iz Opće bolnice šalje dnevni bilten sa zahvatima koji su urađeni u ovoj ustanovi. Da li je i koliko je povećan broj usluga koje pružate?
Mi pokušavamo biti transparentni u radu, tako da sve izvršene usluge objavljujemo na web-stranici, urgentni centar Opće bolnice radi 24 sata svakog dana pa vi sami zaključite da li se i koliko se broj pruženih usluga povećao.
Jeste li vi zadovoljni postignutim?
Kolektiv Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” ulaže veliki napor da pruži pomoć svim pacijentima u skladu sa uslovima kojima raspolaže. Mislim da smo na dobrom putu da poboljšamo zdravstvenu zaštitu u Kantonu Sarajevo, trudimo se da slušamo kritike, i pozitivne i negativne, i u skladu sa istim unapređujemo i poboljšavamo rad bolnice. U svakom slučaju uvijek može biti bolje.
Mnogo se u posljednje vrijeme govori o tome koliko je Opća bolnica dobila novca. Možete li nam reći koliko je to zaista novca uplaćeno od kada ste Vi na njenom čelu, a koliko je donacija?
Ne mogu vam na to konkretno odgovoriti, upravo smo započeli postupak revizije finansijskih izvještaja Bolnice do mog dolaska, pa ćemo komparirati sve podatke kad dobijemo izvještaje.
Da li je novac koji je uplaćen dovoljan s obzirom na povećanu potrebu stanovništva?
U odnosu na povećani obim posla, sredstva koja su planirana za ovu Bolnicu nisu srazmjerna, ali srećom nailazimo na razumijevanje odgovornih i zajedničkim naporima ćemo savladati i ovu situaciju.
Veliki broj ljekara je krenuo za Vama i postali su novi članovi tima Opće bolnice. Šta to konkretno znači za tu ustanovu i da li Vam nedostaje određenog kadra?
Mi smo sretni i želimo dobrodošlicu svim novozaposlenim čijim dolaskom Opća bolnica jača po kvaliteti, ponosni smo što sarađujemo s osobljem koje je puno znanja i iskustva, što je neprocjenjivo. Uvijek će biti potreban kvalitetan i stručan kadar kako bi zdravstvene ustanove odgovorile potrebama stanovništva Kantona Sarajevo, a pogotovo u ovoj pandemiji.
Vlada KS je odlučila da bivši Armijski centar u sklopu Opće bolnice postane izolatorij. Da li je to dobra odluka?
Moje mišljenje je da je to jako dobra odluka Vlade KS jer predmetni objekt ima sve preduslove da postane ozbiljan gradski izolatorij.
Šta će na kraju biti od izolatorija na Bjelavama?
Struka smatra da izolatorij u Studentskim domovima nema preduslove za ozbiljno pružanje zdravstvene zaštite, kakvi uslovi postoje u bolničkim prostorima.
Vaši pacijenti Vas hvale. Da li pored obaveza kao direktor stižete raditi s pacijentima?
Od dana imenovanja za v.d. direktora Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” nisam prekinuo poslove hirurga, tako da sam svakodnevno u operacionoj sali sa pacijentima.
Već dugo neko imenovanje na čelo jedne zdravstvene ustanove nije izazvalo toliko pozitivnih reakcija. Šta nam to govori o stanju u cjelokupnom društvu i zdravstvu KS?
Nisam osoba koja želi posebno o sebi govoriti, prepuštam drugima da to ocijene. Međutim, naš zdravstveni sistem je u jednom momentu zaista doživio kolaps, tako da se lako prepozna pozitivna reakcija.
Novi put pacijenta je uspostavljen. Kako on funkcionira? Ima li problema?
Naravno da ima, pokušavamo na sve probleme blagovremeno ukazati nadležnima kako bi se isti uredio što bolje i prilagodio trenutnim potrebama pacijenata u Kantonu Sarajevo. Međutim, s obzirom na situaciju u zdravstvu Kantona Sarajevo i općepoznate probleme, sve to ide jako sporo, nažalost.
Prema Vašem mišljenju, kako se krizni štabovi i zdravstvene ustanove u BiH nose s koronom u odnosu na zemlje regiona?
Smatram da je trenutna epidemiološka situacija izuzetno ozbiljna i da moramo ozbiljno odgovoriti izuzetno zahtjevnom zadatku. Struka je ta koja treba dati maksimalan doprinos, što je čini mi se situacija u zemljama regiona.
Šta biste Vi mijenjali u tom pristupu?
Mislim da se potrebne odluke moraju donijeti pravovremeno, kako bi se zdravstveni rizici sveli na minimum i organizovala pravilna medicinska usluga za sve kojima je potrebna.
Kako komentirate činjenicu da KS nema ministra zdravstva odnosno da tu funkciju obavlja ministar privrede?
Žao mi je sto u ovakvoj situaciji nemamo ministra zdravstva. Očekujem stručnu, odgovornu i časnu osobu, koja će hrabro i pravilno odgovoriti izuzetno zahtjevnoj zadaći koja ga očekuje.
Kakav Vam je trenutno odnos s KCUS-om i direktoricom te ustanove?
Mi se trenutno trudimo da poštujemo odluke koje su donesene u odnosu na način prijema i liječenja pacijenata u Kantonu Sarajevo. Kad se svi pridržavaju propisa, problema nema ni sa jednom zdravstvenom ustanovom, niti sa njihovim rukovodiocima. Ja ne bih odnose zdravstvenih ustanova svodio na personalni odnos, to je ispod našeg nivoa. S naše strane odnos prema kolegama u KCUS-u je više nego profesionalan, mi ih smatramo braćom i sestrama u struci.