Nastavljena je potraga za podmornicom koja je nestala 18. juna dok je spuštala ljude do olupine Titanica, javlja Anadolija.
Kanadski vojni avion za potragu otkrio je u srijedu zvukove za koje misle da bi mogli dolaziti iz podmornice.
Spasilački timovi
Nakon toga su spasilački timovi američke obalne straže pojačali svoje aktivnosti u cilju pronalaženja podmornice.
Kako bi pronašli podmornicu, za koju se smatra da je na dubini od oko četiri kilometra, timovi pomoću posebnih uređaja skeniraju veliko područje na dnu okeana.
Područje u kojem je pronađena olupina Titanica je veoma mračno. Podmornici Titan je ostalo samo nekoliko sati kiseonika.
U regionu se nalaze timovi za traganje i spašavanje iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Kanade i Francuske.
U podmornici su britanski milijarder Hamish Harding, koji posjeduje Action Aviation, pakistanski biznismen Shahzada Dawood i njegov sin Soleiman Dawood, francuski pilot podmornice Paul Henry Nargeolet i Stockton Rush, osnivač i izvršni direktor OceanGatea, koji posjeduje podmornicu i organizuje misije.
Osmodnevna karta za obilazak, koja uključuje ronjenje kako biste vidjeli olupinu Titanica u podmornici, košta 250.000 dolara.
Mjesto olupine Titanica nalazi se u sjevernom Atlantskom oceanu, oko 3,7 kilometara ispod površine okeana.
Titanic je 10. aprila 1912. godine krenuo na svoje prvo prekookeansko putovanje iz luke Southampton ka New Yorku.
Titanic udario u santu leda
Kapetan Edward John Smith tada je namjerno krenuo kraćim kursom, sjevernijim od propisanog i time zanemario opasnost od sudara s ledenim santama.
Samo četiri dana kasnije Titanic se sudario sa santom leda, koja ga je prepolovila i potopila dva sata kasnije. Potonuće Titanica prije 105 godina smatra se najvećim brodolomom u modernoj historiji.
Od 2.224 putnika i članova posade koji su bili na Titanicu, nesreću je u hladnim vodama Atlantika preživjelo 710 osoba, dok se utopilo više od 1.500.
Olupinu potonulog Titanica na dnu Atlantskog okeana 645 kilometara od Newfoundlanda pronašao je moreplovac Robert Ballard 1985. godine.
U periodu od 1987. do 2004. godine ronilačke ekipe su iz olupina izvukle brojne predmete koji danas na svjetskim aukcijama dostižu basnoslovne sume.