Olimpijski pretkvalifikacijski turnir 2023. sa grupama koje su igrane u Poljskoj i Estoniji pokazao je neke vrhunske individualne nastupe niza vrhunskih košarkaša.
Ovo je pet najboljih igrača koji su najviše impresionirali u poljskim Gliwicama i estonskom Tallinnu, plus tri druga igrača koji su pokazali proboj na turnirima u dresu reprezentacije u izboru Međunarodne košarkaške federacije (FIBA).
Pet igrača koji su dominirali:
Aleksander Balcerowski - Poljska
Statistika na turniru: 16,6 prosječan statistički indeks po meču, 15,0 poena u prosjeku, 6,8 skokova u prosjeku.
Prije polufinalnog okršaja protiv Estonije pitali smo - hoće li Aleksander Balceroswki ubuduće biti nositelj igre Poljske?
Pa, nakon veoma uzbudljivog turnira sa svojom reprezentacijom, odgovor je ništa drugo nego - da, definitivno.
Bio je ključan u finalu protiv Bosne i Hercegovine. Borio se protiv Jusufa Nurkića i Luke Garze da bi završio sa 14 poena, 7 skokova, 3 asistencije, ali i teškim padom nakon alley-oop pokušaja.
Oh - tu je i ulaznica za glavni krug olimpijskih kvalifikacija!
Michal Sokolowski - Poljska
Statistika turnira: 18,4 statistički indeks, 16,8 poena, 5,0 skokova, 3,2 asistencije.
Dok je standarni lider Mateusz Ponitka imao sjajne nastupe u Gliwice Areni, veteranska zvijezda Sokolowski bio je taj koji je stvarno blistao u redovima Poljske.
Bio je među najboljim na cijelom turniru po statističkoj efikasnosti (četvrti sa 18,4), postignutim koševima (6. sa 16,8), postotku šuta slobodnih bacanja (4. s 82,6%), a također i postotku šuta iz igre (5. sa 50,9%).
U decembru 2023. napunit će 31 godinu, a olimpijski san za njega je još uvijek živ.
Džanan Musa - Bosna i Hercegovina
Statistika turnira: 17,8 statistički indeks, 18,0 poena, 3,2 skoka, 5,2 asistencije.
Vodeći na turniru u Poljskoj-Estoniji po ukupnom broju koševa tokom cijelog takmičenja, sa 90 poena u pet odigranih utakmica.
Musa je nedvojbeno dostigao status velikana u dresu reprezentacije Bosne i Hercegovine. Već etablirana superzvijezda u Evropi, 24-godišnji svestrani napadač "Zmajeva" morat će nastaviti put da stigne do Olimpijskih igara u Los Angelesu 2028. nakon što je njegov tim ovaj put ostao "kratak".
Jusuf Nurkić – Bosna i Hercegovina
Statistika turnira: 19,2 statistički indeks, 15,4 poena, 10,0 skokova, 3,0 asistencija.
Njegovo ime ne predstavlja iznenađenje u ovom Top 5, s obzirom na Nurkićevo devetogodišnje iskustvo u NBA ligi.
Međutim, njegove izvedbe u reprezentaciji ne mogu se uzeti zdravo za gotovo, pogotovo protiv nadolazećih visokih igrača poput Poljaka Balcerowskog i Izraelca Romana Sorkina.
Unatoč tome što je njegov put do Olimpijskih igara u Parizu 2024. u konačnici izbačen iz šina, ipak je bio najbolji skakač s 10,0 skokova po meču, dok je također zabijao 15,4 koša (7. u cijelom takmičenju).
Roman Sorkin - Izrael
Statistika turnira: 20,5 statistički indeks, 19,5 poena, 7,8 skokova.
Sorkinu je ovo bila prilika da se nametne kao jedan od najpouzdanijih centara među evropskim reprezentacijama.
S prosjekom od 19,5 poena i 7,8 skokova po utakmici, bio je gotovo noćna mora Bosne i Hercegovine u polufinalu s učinkom od 28 poena i 9 skokova, uz šut 18/11 iz igre.
Približio se double-double učinku također protiv Estonije ranije na turniru, postigavši 18 poena uz 9 skokova.
Vit Krejci – Češka
Statistika turnira: 20,3 statistički indeks, 14,0 poena, 5,3 skoka, 6,7 asistencija.
Prije početka turnira sve su oči bile uprte u Vojtecha Hrubana na čelu Češke s obzirom na njegovo iskustvo.
Međutim, po tome kako se materijalizirala pobjeda protiv Estonije, bilo je jasno da Krejci drži ekipu u svojim rukama. Nakon eliminacije, otpustio ga je NBA klub Atlanta Hawksi.
Međutim, mogli biste se kladiti da je 23-godišnji igrač više nego dobro rješenje za nekoliko ekipa.
Luka Garza - Bosna i Hercegovina
Statistika turnira: 15,6 statistički indeks, 12,4 poena, 7,0 skokova.
Zvijezda američke univerzitetske NCAA lige u dresu Iowa univerziteta i već NBA igrač, teško je ubaciti Garzu među igrače koji su još uvijek ispod radara.
No, ako se držimo reprezentativne košarke, ovo je doslovno bio prvi veliki turnir na kojem je predstavljao Bosnu i Hercegovinu, zemlju svoje majke.
Budući da ga je njegov otac Frank uvijek gurao uz teren, posebno je zablistao u polufinalu protiv Izraela, postigavši veliki double-double sa 24 poena i 11 skokova dok je iz igre šutirao 12/9.
Budućnost "Zmajeva" je svjetlija s njim u timu.
Andrzej Pluta - Poljska
Statistika turnira: 12,2 statistički indeks, 9,0 poena, 2,2 skoka, 4,8 asistencija.
Nastavljajući tradiciju u aktuelnoj reprezentacije Poljske koja Jaroslawa Zyskowskog vidi kao sina Jaroslawa Zyskowskog, koji je igrao do 1993., Igora Miličića kao sina selektora Igora Miličića, prodorni Pluta sin je velikog šutera za tri poena Andrzeja Plute, koji je crveno-bijeli dres nosio do 2007. godine.
Mladi 23-godišnji playmaker je počeo profesionalnu karijeru u drugoj ligi Španije. Potom vratio u domovinu.
Bio je pravo iznenađenje za organizaciju napada kada je Mateusz Ponitka trebao malo odmora.
U polufinalu protiv Estonije, poljski broj 0 imao je učinak od 16 poena i 7 asistencija, šutirajući 6/6 iz igre. Pokazao je da može igrati na ovom nivou.