Vijesti

Evropsko vijeće zvanično potvrdilo: Nije bilo nikakvog “non papera”

Članovi Evropskog vijeća nisu raspravljali o nikakvom "non paperu" o prekrajanju granica na Zapadnom Balkanu. Također, ono što je bitno istaknuti o njemu se nije raspravljalo, također, niti na blio kojem radnom tijelu Vijeća.

Podsjetimo, još 15.jula poslanik Klemen Grošelj postavio je ovo pitanje nadležnim institucijama. On je poslanik političke grupacije “Obnovimo Evropu” i član više radnih tijela Evropskog Parlamenta koja se bave pitanjima u vezi sa zapadnim Balkanom.

"U posljednjih nekoliko mjeseci vodila se žestoka rasprava o postojanju "non papera" koji se tiče prekrajanje granica zemalja Zapadnog Balkana, a koji je, navodno, po kanalima EU cirkulirao slovenački premijer Janez Janša. Predmet ovog dokumenta neće imati dalekosežne implikacije na političku stabilnost zemalja Zapadnog Balkana, a samim tim i značajne reperkusije na politiku Evropske unije u odnosu na cijeli region", navodi se u pitanju Grošelja objavljenom na zvaničnoj stranici Evropskog vijeća.

Također, navodi da kao izabreni predstavnik Evropskog paralmenta i član Odbora za vanjske poslove koji je svakodnevno duboko uključen u poslove Zapadnog Balkana, vjeruje da bi pristup informacijama sadržanim u ovom dokumentu bio od velike koristi za njegov rad.

"Stoga bih htio pitati Vijeće može li mi se odobriti pristup ovom dokumentu o granicama na Zapadnom Balkanu, podložnom strogim pravilima povjerljivosti i uz puno poštivanje svih relevantnih zakonskih obaveza", zaključeno je u njegovom upitu.

Poslaničko pitanje europarlamentarca Klemena Grošelja

Međutim, na ovo njegovo pitanje sada je i stigao zvanični odgovor u kojem se navodi da takav papir uopšte ne postoji.

Ali odgovor, još uvijek nije objavljen na zvaničnoj stranici pomenute institucije.

Podsjetimo, veliki broj predstavnika institucija EU je nekoliko puta tvrdio da "slovenički non paper" ne postoji. Ovaj dokument je u aprilu ove godine izazvao veliki broj reakcija. Navodno se u njemu predlaže pripajanje Republike Srpske Srbiji, dok će dijelovi entiteta FBiH, u kojem većinom žive Hrvati biti pripojeni Hrvatskoj.

Clicky