Sport

Evropski sud stao na stranu Caster Semenyje, čuvena atletičarka ne želi uzimati lijekove

Dvostruka olimpijska prvakinja na 800 metara Caster Semenya bila je diskriminirana pravilima koja su je prisilila da smanji razinu testosterona kako bi nastavila s takmičenjem, utvrdio je Evropski sud za ljudska prava (ECHR).

Semenya, 32-godišnji južnoafrička atletičarka, rođena je s razlikama u spolnom razvoju (DSD). To su rijetka zdravstvena stanja gena, hormona i reproduktivnih organa, uključujući genitalije.

Povišen nivo testosterona

Semenya je oduvijek bila zakonski identificirana kao žena. Rekla je da bi se trebala moći takmičiti u ženskim disciplinama čak i ako je njena razina testosterona viša nego kod konkurentica, a što su atletska tijela vidjela kao njenu prednost.

Stoga joj je bilo zabranjeno takmičiti se bez uzimanja lijekova za smanjenje nivoa testosterona.

Semenya je bila u dugotrajnom sporu s vladajućim atletskim tijelom, World Athletics, otkako su 2018. uvedeni propisi koji od nje zahtijevaju hormonsku terapiju. Međutim, ECHR presudio je u korist Semenye.

Njena prethodna dva pokušaja u pravnim bitkama da se poništi odluka bila su neuspješna.

Slučaj pred ECHR-om vodio se protiv švicarske vlade jer nije zaštitila Semenyjina prava. Datira još od presude švicarskog Vrhovnog suda prije tri godine.

ECHR je utvrdio da švicarska vlada nije zaštitila Semenyu diskriminacije kada je Vrhovni sud ove države odbio poništiti odluku Suda za sportsku arbitražu (CAS) koji je potvrdio pravila Svjetske atletike koja reguliraju učešće sportista sa DSD-om.

Odluka, koju je donijelo vijeće od sedam ljudi u ECHR-u, bila je 4-3 u korist Semenye.

World Athletics se oglasio

World Athletics se oglasio nakon odluke ECHR-a.

"Ostajemo pri stajalištu da su DSD propisi nužni, razumni i proporcionalni načini zaštite poštenog takmičenja u ženskoj kategoriji. To su utvrdili i Sportski arbitražni sud i Švicarski savezni sud, nakon detaljne analize te vještačenje dokaza.

Slučaj je pokrenut protiv države Švicarske, a ne protiv Svjetske atletike. Povezat ćemo se sa švicarskom vladom oko sljedećih koraka. S obzirom na snažna suprotna stajališta u odluci, poticat ćemo ih da traže prosljeđivanje slučaja Velikom vijeću ECHR-a za konačnu odluku.

U međuvremenu, trenutni DSD propisi, koje je odobrilo Svjetsko atletsko vijeće u martu 2023., ostat će na snazi", saopćio je World Athletics.

Semenya je tvrdila da bi uzimanje lijekova za smanjenje nivoa testosterona moglo ugroziti njeno zdravlje. Naglasila je da je presudom njoj i drugim sportistima s DSD-om uskraćeno pravo da se oslanjaju na svoje prirodne sposobnosti.

Zbog presude Semenya nije mogla braniti naslov na 800 metara na Olimpijskim igrama u Tokiju, koje su se održale 2021. godine.

Clicky