Uoči današnjeg glasanja o Evropskom aktu o slobodi medija, većina diskutanata u Evropskom parlamentu podržala je donošenje novog zakona koji bi trebao bolje zaštititi nezavisnost novinara, ali i donijeti više transparentnosti u pogledu vlasništva nad medijima, javlja AA.
Europarlamentarci su se većinom složili s izmjenama novog zakonodavstva, no bilo je i kritika da se radi o zakonu o cenzuri.
Sumnju u novi zakon izrazila je i slovenska zastupnica Romana Tomc (EPP/SDS).
Sabine Verheyen, izvjestiteljica Evropskog parlamenta za Zakon o slobodi medija, objasnila je u Strasbourgu da Zakon o slobodi medija osigurava neovisnost nadzora nad medijima, transparentnost vlasništva nad medijima i minimalne standarde za rad novinara i urednika.
Zakon također pokriva zaštitu novinarskih izvora.
Postoji i više jasnoće u pogledu oglašavanja, rekla je.
Većina evropskih zastupnika koji su sudjelovali u raspravi istaknula je da je sloboda medija temelj demokratije te da zakon mora biti usvojen što prije.
Zastupnica u Evropskom parlamentu Irena Joveva (Renew/Svoboda) uvjerena je da će novi zakon biti prekretnica u zaštiti slobode medija.
"Gotovo je prikrivenom političkom financiranju medija", naglasila je Joveva.
Dodala je da će prestati podčinjavanje javnih medija populistima, među kojima je spomenula mađarskog premijera Viktora Orbana, slovačkog premijera Roberta Fica i bivšeg slovenskog premijera Janeza Janšu.
Upozorila je, međutim, da novi zakon mora zaživjeti i u praksi.
Matjaž Nemec (S&D/SD) istaknuo je da novi zakon znači veću uređivačku neovisnost, veću transparentnost vlasništva medija i stroža pravila u vezi financiranja oglašavanja.
Također je ukazao na važnost vjerodostojnosti i pouzdanosti informacija i sadržaja pred izbore, kada mnogi samoprozvani medijski portali i glasila šire laži i dezinformacije kako bi diskreditirali političke protivnike.
Tomc je, pak, rekla kako sumnja da će novi zakon zaštititi novinare i zabraniti uplitanje politike u medije, jer ne vjeruje potpredsjednici Europske komisije Veri Jourovoj.
"Jedno govoriš, drugo radiš. Tražiš transparentnost, a sama si jako netransparentna", prigovorila joj je.
Rekla je i da Jourova nije učinila ništa za zaštitu slobode medija u Sloveniji kada ju je upozorila na politizaciju i čistke na Radio-televiziji Slovenija za vrijeme aktualne slovenske vlade.
Jourova je u odgovoru izrazila žaljenje što joj Tomc ne vjeruje. Pritom je podsjetila na napade Janše i pojedinih ministara njegove vlade na neke novinare.
Ako političari novinare etiketiraju kao državne neprijatelje, to je vrlo teška situacija za demokratiju, rekla je.
Podsjetila je i da je Slovenska novinska agencija za vrijeme Janšine vlade morala prikupljati donacije kako bi preživjela, jer je država nije htjela finansirati.
Među kritičarima novog zakona bila je nepovezana mađarska zastupnica Andrea Bocskor, koja je rekla da je riječ o zakonu o cenzuri Bruxellesa.
"Ovaj zakon prijetnja je samo onima koji žele koristiti medije za propagandu", rekla je Jourova u odgovoru.
Verheyen je, međutim, rekla da se ne radi o zakonu o cenzuri, već je cilj zakona neovisnost medija.