U Skupštini Crne Gore sinoć je izglasano nepovjerenje Vladi Zdravka Krivokapića.
Tome su i evropski mediji posvetili znatan prostor, prenosi Antena M.
„Srušena konzervativna prosrpska vladajuća koalicija u Crnoj Gori“, naslov je teksta u kojem je britanski "Guardian" izvijestio o padu Vlade Krivokapića.
Duboke podjele
„Krivokapić, univerzitetski profesor blizak Srpskoj pravoslavnoj crkvi, predvodio je ideološki heterogenu koaliciju sačinjenu od prosrpskih stranaka, kao i manjih partija koje nisu bile zadovoljne tempom reformi potrebnih da ovoj maloj zemlji obezbijedi ulazak u Evropsku uniju“, piše "Guardian".
Podsjećaju da je glasanje u petak uslijedilo manje od dvije godine nakon što je Krivokapićeva koalicija došla na vlast, zamijenivši dugo vladajuću prozapadnu stranku.
„Koalicioni partneri bili su u sukobu oko nekoliko pitanja, uključujući utjecaj populističke politike zvanične Srbije i njene crkve na unutrašnja pitanja Crne Gore. Crnogorci su i dalje duboko podijeljeni oko toga da li da se pridruže EU ili da traže bliže veze sa susjednom Srbijom i njenim saveznikom Rusijom“, piše "Guardian".
Britanski list napominje kako Crnu Goru dugo muče i identitetski problemi, podsjetivši na prošlogodišnje demonstracije na Cetinju, tokom kojih su se crnogorske patriote pobunile protiv inauguracije novog poglavara SPC u Crnoj Gori.
„Prosrpski poslanici upozorili su tokom parlamentarne debate u petak da će organizovati proteste ako se nova većinska Vlada formira uz podršku DPS-a“, ističe Guardian.
Vrhunac tenzija
O padu Vlade Zdravka Krivokapića izvijestio je i francuski "Le Figaro", koji navodi da prijedlog o nepovjerenju, koji su usvojila 43 od 81 poslanika u Skupštini, „predstavlja vrhunac tenzija i zastoja nakon dolaska na vlast prije nešto više od godinu dana šarolike koalicije koja nije uspjela da usvoji opipljive reforme“.
„Ova neobična koalicija, koju su činile desničarski prosrpski i proruski savez, centrističke grupe i mala građanska stranka, formirana je na parlamentarnim izborima u avgustu 2020. godine, uz blagoslov moćne SPC“, piše "Le Figaro".
Podsjećaju da je Krivokapić, čim je došao na vlast, obećao da će ubrzati proces pristupanja zemlje članice NATO-a Evropskoj uniji, izjavivši za AFP da će „Crna Gora postati 28. država članica EU“.
„Međutim, njegova koalicija sa jednim glasom odmah se našla u sukobima. Crna Gora i njen politički život više ne mogu da podrže status quo, kaže se u prijedlogu o nepovjerenju“, zaključuje "Le Figaro".