IT

Evropska komisija ima plan: Natjerat će zemlje EU da okrenu leđa kineskim dobavljačima 5G opreme

5G Huawei

Evropska komisija je poručila državama članicama da "bez odlaganja" ograniče spisak dobavljača opreme za 5G mreže, pri čemu su kineske kompanije Huawei i ZTE posebno istaknute kao one koji predstavljaju "materijalno veći" rizik.

Upozorenje je uslijedilo nakon izvještaja koji otkriva da su od 27 zemalja članica Evropske unije sve osim tri ili usvojile ili su u procesu donošenja zakona koji im omogućavaju da uvedu ova ograničenja.

Portparol Evropske komisije potvrdio je da tri zemlje članice namjerno nisu otkrivene. Poziv komisije je preporuka, ali odluka je na svakoj pojedinačnoj državi članici.

Tieri Breton, evropski komesar za unutrašnje tržište, pozvao je zemlje EU da se pridruže grupi od deset zemalja članica koje su ograničile ili zabranile kineske kompanije Huawei i ZTE u svojim 5G telekomunikacionim mrežama, zbog rizika koje one predstavljaju za kolektivnu bezbjednosti bloka.

"Ovo je presporo i predstavlja veliki bezbjednosni rizik i ugrožava kolektivnu bezbjednost unije, jer stvara veliku zavisnost EU i ozbiljne ranjivosti", rekao je Breton.

Prema izvještaju, trenutna situacija stvara "jasan rizik od trajne zavisnosti od visokorizičnih dobavljača na unutrašnjem tržištu" što ima "potencijalno ozbiljne negativne utjecaje na bezbjednost širom EU i kritičnu infrastrukturu EU".

Peking je optužio Zapad da govori neistinu kada tvrdi da kineska oprema predstavlja bezbjednosni rizik, navodeći da su ograničenja zapravo protekcionistička ekonomska mjera.

Huawei, čiju opremu je od 2010. proveravala specijalna jedinica britanske obavještajne agencije GCHQ, je rekao da ovo ispitivanje nikada nije otkrilo "backdoor", iako su otkriveni "ozbiljni i sistematski nedostaci u Huaweijevom softverskom inženjeringu i kompetentnosti za cyber sigurnost."

Zabrinutost Zapada u vezi sa rizikom koji predstavljaju kineski proizvođači opreme često se izražava u kontekstu ofanzivnih aktivnosti kineske cyber špijunaže i kineskog zakona o nacionalnoj obavještajnoj službi iz 2017. godine, koji dozvoljava državi da "primora svakog u Kini da uradi bilo šta".

Pozivajući se na odgovor na invaziju na Ukrajinu, Tieri Breton je pohvalio sposobnost unije da "smanji ili eliminiše zavisnosti u drugim sektorima, kao što je energetika, u rekordnom roku, kada su mnogi mislili da je to nemoguće".

"Situacija sa 5G ne bi trebalo da bude drugačija: ne možemo sebi priuštiti da održavamo zavisnosti koje bi mogle da postanu "oružje" protiv naših interesa. To bi bila suviše kritična ranjivost i previše ozbiljan rizik za našu zajedničku bezbjednost", upozorio je on. "Zbog toga pozivam sve zemlje članice EU i telekom operatere da preduzmu neophodne mjere bez daljeg odlaganja."

Clicky