Kopanje nosa je sasvim normalna i prirodna stvar, ali postoje granice koliko duboko biste trebali ići. U novom videu objavljenom na YouTubeu, Justin Cuttle iz Instituta za ljudsku anatomiju objašnjava zbog čega dolazi do krvarenja iz nosa.
"Nos je mekan i slab, a istovremeno čvrst i krut. To je zato što ga tvori hrskavica, tačnije hijalina hrskavica", kaže Cottle.
To nosu omogućuje deformaciju pod pritiskom, smanjujući rizik od ozljeda s obzirom na to koliko je izvan lica.
"Hijalina hrskavica je najrasprostranjenije hrskavično tkivo i može se pronaći po cijelom tijelu. Dobra je za smanjenje trenja između zglobova. U slučaju našeg nosa, to smanjenje trenja je korisno s obzirom na količinu protoka zraka", pojašnjava te nastavlja opisivati što se događa kad nam iz nosa počne curiti krv.
"Krvarenje iz nosa poznato je i kao epistaksa. Postoje dvije vrste epistakse - prednja, gdje se krvarenje javlja u prednjem dijelu nosa, i ona čini 90 posto krvarenja iz nosa, te stražnja, koja može dovesti do curenja krvi u grlo. Jednostavan način da dođe do prednje epistakse je kopanje nosa."
Cottle kaže da kopanje nosa ima smisla, jer ljudi tako pokušavaju izvaditi osušene komadiće sluzi koji sadrže prljavštinu i ostale stvari, ali ne budite agresivni kad to činite.
"Ako pretjerate, dolazi do pucanja krvnih žila i tada nos počinje krvariti", zaključio je.
Cijeli video možete pogledati u nastavku.