Eurozona suočena s rekordnom inflacijom. Godišnja potrošačka inflacija u eurozoni u oktobru je dostigla dvocifrenu vrijednost.
Prvenstvedno se to desilo zbog viših cijena energije. Pokazuju to podaci koje je objavio Eurostat.
“Potrošačke cijene u eurozoni porasle su u oktobru 10,7 posto na godišnjem nivou. To je najveći zabilježeni rast“, navodi se u izvještaju Eurostata.
Stopa inflacije tako je porasla sa septembarskih 9,9 posto na 10,7 posto u oktobru 2022. godine.
Tržišna prognoza je bila godišnji rast potrošačkih cijena od 10,2 posto u zoni jedinstvene evropske valute.
Cijene energenata su u oktobru skočile 41,9 posto na godišnjem nivou, u odnosu na 40,7 posto u septembru. Cijene hrane, alkohola i duhana su porasle za 13,1 posto u istom periodu na području koje obuhvata eurozona.
Na mjesečnom nivou, indeks potrošačkih cijena eurozone je u oktobru porastao za 1,5 posto.
Eurozona, službeno nazvana europodručje, predstavlja grupu od 19 država članica Evropske unije (EU) koje su u potpunosti implementirale Ekonomsku i monetarnu uniju EU.
Stoga su usvojile euro (€ ) kao njihovu primarnu valutu i jedino zakonsko sredstvo plaćanja. Osam članica EU i dalje koristi vlastite nacionalne valute, iako je većina njih pristala uvesti euro u budućnosti.
Eurozonu čine Austrija, Belgija, Kipar, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Irska, Italija, Latvija, Litvanija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Portugal, Slovačka, Slovenija i Španija.
Hrvatska će 1. januara 2023. godine postati 20. članica. Ostale države EU (osim Danske) obavezne su se pridružiti nakon što ispune kriterije.