dugi domet

‘EU mijenja strategiju. Dat će Ukrajini oružje koje može dosegnuti “srce” Rusije’

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je u petak da Evropska unija mijenja strategiju prema Ukrajini, "kladeći se" na isporuke oružja dugog dometa sposobnog da dosegne "srce" Rusije.

Na konferenciji za novinare u Moskvi, Lavrov je rekao da je cilj posijati paniku u ruskom društvu i oslabiti zemlju iznutra.

"Prema našim podacima, evropska spoljnopolitička služba je dala preporuke za Ukrajinu, tvrdeći da neće biti moguće pobijediti metodama kojima se Ukrajina sada bori. Zbog toga je potrebno kladiti se na transfer još više oružja dugog dometa u Ukrajinu kako bi ono dospjelo u srce Rusije, kako to opisuje EU, i posijalo konfuziju i paniku, narušilo povjerenje ljudi. Da li je ovo direktno učešće u ratu? Naravno da jeste”, naglasio je on.

Rusija je započela agresiju na Ukrajinu u februaru 2022. Od tada Zapad, predvođen SAD i EU, podržava Kijev humanitarnim, vojnim i ekonomskim sredstvima.

Lavrov je rekao da je "Zapad otvoreno objavio" rat Rusiji, odbacivši tvrdnje da "samo podržava Ukrajinu" i ističući da Zapad učestvuje u planiranju operacija i odabiru ciljeva zajedno sa ukrajinskim snagama.

"Glavna stvar u ratu je strategija, a strategije nisu u Kijevu, već daleko", rekao je ruski ministar vanjskih poslova.

Ocjenjujući ulogu zapadnih zemalja u podršci Ukrajini, Lavrov je rekao da je pozicija Londona u sukobu "agresivnija od Washingtona".

Ponovio je spremnost Moskve da održi mirovne pregovore s Ukrajinom, ističući da Kijev prvo mora poništiti zabranu kontakata s Moskvom.

Rekao je da je "formula mira" ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koju je predstavio krajem 2022. godine, skup neprihvatljivih zahtjeva koji ne sugerišu pregovore s Rusijom.

Dodao je da zapadno društvo živi u "informacionoj blokadi", koju je predsednik Vladimir Putin otkrio u intervjuu američkom novinaru Tuckeru Carlsonu, što znači da na Zapadu nema slobode govora.

O reformi Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, Lavrov je rekao da do nje treba doći i da se dodaju nove članice iz Afrike, Azije i Latinske Amerike.

O dodatnim članicama sa Zapada, Lavrov je rekao da vrijedna razmatranja ideja da se broj mjesta zapadnih sila u svede na jedno, nazvavši to "kolektivnim Zapadom".

Savjet bezbjednost UN-a se sastoji od 15 članica: pet stalnih - Kina, Francuska, Rusija, Velika Britanija i SAD - i deset nestalnih koje bira Generalna skupština UN-a na dvogodišnji mandat.

Clicky