Svijet

Erdogan i Kristersson sa Stoltenbergom. Hoće li Turska dati zeleno svjetlo za ulazak Švedske u NATO?

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je danas da će sljedeće sedmice sazvati sastanak s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom i švedskim premijerom Ulfom Kristerssonom, javlja Anadolu.

Govoreći na konferenciji za novinare nakon petog sastanka Stalnog zajedničkog mehanizma između Turksi, Finske i Švedske u Bruxellesu, Stoltenberg je rekao da se slažu da je pristupanje Švedske NATO-u u interesu sigurnosti svih saveznika.

Punopravno članstvo

Također je rekao da žele da upotpune punopravno članstvo Švedske što je prije moguće.

“Na samitu NATO-a sljedeće sedmice, ponovo ćemo se opredijeliti za borbu protiv terorizma u svim njegovim oblicima i manifestacijama“, dodao je Stoltenberg.

Šef NATO-a je rekao da će sazvati sastanak s Erdoganom i Kristerssonom u ponedjeljak u Vilniusu u Litvaniji kao sljedeći korak u ovom procesu.

Povodom toga što je Švedska po prvi put osudila simpatizera terorističke grupe PKK za krivično djelo vatrenog oružja i pokušaj finansiranja terorizma, Stoltenberg je rekao da je to primjer kako je organizirani kriminal u Švedskoj usko povezan s terorističkim organizacijama u Turskoj.

Odgovarajući na pitanje novinara Anadolu o nedavnim reakcijama širom svijeta na Švedsku zbog spaljivanja islamske svete knjige Kurana, što se dogodilo prošle sedmice ispred džamije u Stockholmu, i da li misli da bi Švedska mogla imati efikasan mehanizam za borbu protiv terorizma ili bi to predstavljalo opterećenje za NATO, Stoltenberg je rekao da je Švedska “ispunila svoje obaveze“ u okviru trilateralnog memoranduma.

Vidljivi jaz

Rekao je da je razlog današnjeg sastanka da se prevaziđe vidljivi jaz.

Domaćin petog sastanka Stalnog zajedničkog mehanizma bio je Stoltenberg. Prisustvovale su mu delegacije Turske, Finske i Švedske.

Samita lidera NATO-a održat će se u litvanskom Vilniusu 11. i 12. jula.

Finska i Švedska su podnijele zahtjev za članstvo u NATO-u ubrzo nakon što je Rusija pokrenula rat u Ukrajini u februaru 2022.

Iako je Turska odobrila članstvo Finske u NATO-u, čeka da se Švedska pridržava trilateralnog memoranduma potpisanog u junu 2022. u Madridu i pozabavila se sigurnosnim zabrinutostima Ankare.

Švedska je u novembru usvojila zakon o borbi protiv terorizma, nadajući se da će Ankara odobriti prijem Stockholma u NATO.

Novi zakon, koji je na snazi ​​od 1. juna, dozvoljava vlastima da krivično gone pojedince koji podržavaju terorističke grupe.