Dječaci koji beru kakao na plantaži na jugozapadu Obale Slonovače imaju samo 13 godina. Kažu da tri godine nisu išli u školu. Jedan od njih čak kaže da uopće nije išao u školu. U dobi od deset godina doveden na u Obalu Slonovače da radi na plantaži.
Dječaci dolaze iz Burkine Faso, komšijske zemlje. Njihovi roditelji ih više nisu mogli hraniti pa su djecu prodali u Obalu Slonovače. Dječaci smiju napustiti plantažu tek sa 17 ili 18 godina.
Kako piše Tagesschau, direktorica za zapadnu Afriku Euphrasie Aka govori da na Obali Slonovače još uvijek ima dosta dječijeg rada.
“Vrlo mala djeca više ne moraju raditi najteže poslove”, kaže Aka, “što znači, naprimjer, nositi teške terete, prskati hemikalijama ili rukovati oštrim alatom.”
Na plantažama možete vidjeti kako mladi koriste pesticide bez ikakve zaštitne opreme.
Pozitivan protuprimjer je Dominikanska Republika. Ovdje je bilo moguće smanjiti rad djece. Odrasli muškarci koji ovdje rade na poljima zarađuju oko 400 eura mjesečno. Međutim, Dominikanska Republika ima samo mali udio u globalnoj proizvodnji kakaovca.
Firma GEPA iz Wuppertala, koja je u vlasništvu Protestantske i Katoličke crkve, nabavlja kakao iz Dominikanske Republike.
Za to plaćate “fer cijene”, kaže Silvia Kurte iz GEPA-e. Međutim, trenutno nema aktivnosti na Obali Slonovače.
“Trenutno ne možemo osigurati da možemo nabaviti kakao koji ne uključuje dječiji rad”, kaže Kurte.