Otkako su zbog pandemije koronavirusa otkazani svi koncerti i slični kulturni događaji, osim što je industrija u velikim problemima, ljubitelji muzike širom svijeta sanjaju o danu kad će ponovno moći uživati u nastupu uživo.
Međutim, s obzirom na ponovni rast broja zaraženih u većini evropskih zemalja, čini se da će svirke uživo još morati pričekati.
Zato su njemački naučnici odlučili provesti eksperiment i omogućiti dobrovoljcima u Leipzig da jedan dan uživaju u koncertu uz malu pomoć dezinfekcijskih sredstava i elektroničkih naprava za praćenje. Simulirali su koncert u zatvorenom prostoru za 1.500 ljudi u subotu kako bi bolje shvatili na koji se način širi koronavirus, a samim time i kako ga zaustaviti, piše CNN.
Po dolasku na koncert posjetitelji su dobili FFP2 zaštitne maske, flourescentne dezinfekcijske gelove i elektroničke naprave za praćenje koji im omogućuju tačno određivanje distance, odnosno kontakta pojedinaca.
Naučnici na Univerzitetu Halle pratit će podatke o bliskim kontaktima svakog učesnika eksperimenta dok će im flourescentni gel pokazati koliko su često dodirivali površine oko sebe.
Nadaju se da će tako pronaći siguran način za održavanje većih događaja, uključujući i sportska događanja. Profesor Michael Gekle rekao je da eksperimentom žele pripremiti vlasti na održavanje događaja tokom jeseni i zime.
"Ne možemo si priuštiti još jedan lockdown. Moramo prikupiti podatke kako bismo mogli predvidjeti situaciju. Ne postoji život bez rizika. No, želimo političarima ponuditi alat za racionalno prosuđivanje o održavanju koncerata i sličnih događaja", rekao je Gekle.
Rezultati bi trebali biti gotovi do kraja godine.
U istraživanju se napominje da kod donošenja odluka treba uzeti u obzir i tip koncerta, ponašanje publike na određenom koncertu, kao i mogućnost posluživanja alkohola. Svi učesnici su 48 sati prije eksperimenta testirani.