Vijesti

Ekonomistica Svetlana Cenić o zakonu kojim bi se zabranilo pušenje: Tražiti prelazno rješenje

Zakon kojim bi se zabranilo pušenje u ugostiteljskim objektima izazvao je burne reakcije.

Zakon će se u Parlamentu FBiH naći 26. maja, a dok jedni smatraju da je on potreban zbog zaštite zdravlja građana drugi smatraju da bi on izazvao ekonomski katastrofu zbog velikog utjecaja na rad ugostiteljskih objekata.

Ekonomistica Svetlana Cenić za Raport je govorila o ovom zakonu. Ona smatra da on mora na doradu jer bi ovako to bio veliki udar na ekonomiju a da se pri tome neće napraviti nikakva dramatična promjena po pitanju zdravstva.

"Ovdje sad situacija takva da ako kažete bilo kakvu kritiku ili postavite pitanje vezano za ovaj zakon ili za ostala rješenja trenutno ste optuženi da ste za pušenje i trovanje. To ne stoji. Ovdje je elementarno pitanje da li treba tako drastičan zakon kada su ugostitelji na koljenima", navodi Cenić.

Ona ističa da je ugostiteljstvo jako važna privredna grana te podsjeća da su i međunarodni konsultatni ukazivali vladama da se fokusiraju na ugostiteljstvo koje je usko povezano sa turizmom.

"I sad se nameće darstičan zakon koji će neće pomoći ekonomiji. Ovaj zakon treba doraditi i dati prelazno rješenje. Nije, naprimkjer, isto Iqos ili glo te duhan. Svi znamo da pušenje štetno. Ali, nije isto objekat koji je uložio velike pare u ventilaciju da gosti ne bi osjetili dim, kao neki koji to nemaju. I treba dati vremena da se ugostitelji pripreme. Tu treba dati mogućnost izbora, ugostitelji i gosti da odlučuju. Neki ugostitelji će dozvoliti pušenje, neki neće i neka građani biraju gdje će sjediti", navodi Cenić.

Potrebno je, kaže ona, pogledati kako to rade zemlje okruženja.

"Uvedene su zabrane, ali neki objeki dozvoljavaju pa imaju na ulazi pečat ministarstva na kojem piše da dozvoljeno pušenje, pa se uvode druga poreska rješenja za takve objekte, za one koji nemaju ventilaciju i za one koji imaju. Neki objekti imaju pušačke zone koje se odvojene…", kaže Cenić.

Smatra da je licemjerno ići s ovakvim drastičnim rješenjem kada se ne zna kakve će to efekte imati.

"Koliko će koštati period privikavanja na takvo nešto? Licemjerno je imati patetične izjave da se ovo radi za zdravlje i zaštitu stanovništva, a u isto vrijeme ne ragirati na zagađenje zraka. Studije su pokazale da su najveći zagađivači kućna ložišta i izduvni gasovi. Ko kontrolište to? S druge strane, npr. Iqos i Glo nemaju uopće izduvne materije. Zašto se ne napravi zakon koji će sve to objediniti?", pita Cenić.

Na kraju ističe da su ugostiteljstvo i turizam usko povezani i da bi ovaj zakon imaju negativne efekte.

"Veliki broj turista ne dolazi ovdje samo da bi vidjeli građevine i ljepote, nego i zbog nešeg ugostiteljstva, kafana i restorana, atmosfere…Opet kažem, naravno da je pušenje štetno, ali i vani imate u objektima ili ispred njih dijelove u kojima se može pušiti i koje se čak zimi griju. Kažu prave uštede zdravstvu, ali te uštede bi bile još veće ako bi se riješilo zagađenje zraka. Zašto to ne raditi u paketu. Riješimo ložišta uglja i tek tad ćemo rasteretiti zdravstvo", ističe Cenić.

Clicky