povratak u kameno doba

Ekonomisti saglasni da se efekti američkih sankcija neće moći izbjeći: Keš u ruke je samo flaster-mjera

Da li će američke sankcije utjecati na bračnu postelju predsjednika Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine RS, te da li će SAD zabraniti kupovinu hljeba predsjedniku RS i lideru SNSD-a Miloradu Dodiku i njemu, pitanje je koje je Stevandić jučer postavio.

“Prirodno je da ni mi, zemlja koja pristupa EU, ne možemo biti sankcionirani na svojoj teritoriji", poručio je predsjednik NSRS.

To da ne mogu biti sankcionirani "opravdano" je u izmjenama Zakona o plaćama RS kojima je omogućena isplata plaća osobama s američke crne liste. I na način "keš u ruke".

A doprinosi?

Pitanje za ministarstvo

“Ako trezor šalje uplatnicu nama na poštu ili firmu, istovremeno će iz tog novca direktno platiti obaveze. To je ipak pitanje za ministarstvo finansija", kazao je Stevandić.

Raport je ipak pitao ekonomiste Antu Domazeta da objasni na koji način funkcionira taj odavno zastarjeli način isplate novca i šta je s doprinosima.

Domazet: Čim napravite izuzetak, onda otvarate lavinu

"Isplata u gotovom ide samo pojedincima koji su pod sankcijama. A kada idete s uplatom doprinosa, oni ne idu na račun pojedinca, nego na fondove, tako da tu nema prepreke", naveo je Domazet za Raport.

Dakle, dodaje, ne bi uopće trebala uplata doprinosa da bude problem za te ljude, jer su obveznici uplate doprinosa institucije u kojima su oni zaposleni. "I oni direktno uplaćuju na penzijski, zdravstveni fond…".

Samo jeste problem, ističe sagovornik Raporta, "odnosno neobično je to da je regulirana isplata u gotovom za neto plaću, a za doprinose to neće predstavljati nikakav problem".

Ekonomista Sanel Halilbegović ne slaže se s Domazetom.

Halilbegović: Brze efekte ove mjere neće osjetiti odmah

"To je pravo pitanje za porezne inspekcije, jer, zaista, ovakav zakon ekonomski provesti, to je ravno povratku u kameno doba".

S druge strane, postavlja se pitanje da li sada i drugi poslodavci mogu isplaćivati platu na ruke zaposlenicima koji nisu na crnoj listi.

"Zakon je tako reguliran, mogu se praviti tu i zloupotrebe, čim napravite izuzetak, onda otvarate lavinu", jasan je Domazet.

Takav zakon, smatra Halilbegović, može izazvati malverzacije i na ostalim poljima.

'Radite šta hoćete'

"Apsolutno ne sumnjam u to da se šalje poruka u principu 'radite šta hoćete' i u cijeloj toj priči na kraju gubi običan radnik koji jeste tu da stvara dodatnu vrijednost, on će biti na gubitku, jer, naravno, mnogo stvari se reflektira, da ne govorimo o aspektu kakvu poruku cijela ova šarada šalje eventualno ponekom zalutalom stranom investitoru u RS", kaže Halilbegović i dodaje "može li dati alibi svim poslodavcima da isplaćuju plaće na taj način? Da".

Šta sagovornici Raporta misle o tome koliko su zapravo održive ove izmjene? Naročito u moderno doba kad je keš u ruke odavno zastario način isplate?

"To je pokušaj da se izbjegnu efekti sankcija, ali oni se neće moći izbjeći jer će niz drugih stvari dočekati te ljude koji su pod sankcijama, a vidi se da one djeluju, nije to baš tako kao što se misli", govori Domazet.

"Da li je taj način održiv u moderno doba? Naravno da nije. Ovo je flaster-mjera. Gotovo sam siguran da brze efekte ove mjere neće osjetiti odmah, bit će kaskalno orijentirani i bit će vrlo pogubni za ekonomiju RS, koja će, kao i dosad, kao jedini modus operandi, morati da se fokusira na zaduživanje radi krpljenja rupa u tekućem budžetu", zaključuje Halilbegović za Raport.

Clicky