Edhem Bičakčić, bivši je premijer Federacije Bosne i Hercegovine kao i bivši predsjednik Sabora Islamske zajednice u našoj zemlji. Predsjednik je BH Komiteta Cigre.
Kaže da je Bosna i Hercegovina zemlja iz referendumskog pitanja.
Edhem Bičakčić: Svi su bili za referendum
"Treba naglasiti da su svi narodi bili opredijeljeni za referendum, iako se neke drugačije konotacije slušaju. Ja sam u to doba bio, kao državni parlamentarac, kontrolor referenduma u Banjoj Luci i Skender Vakufu i mogu tvrditi da je masovan izlazak na referendum bio, u Banjoj Luci posebno.
I velika većina naroda i građana je prihvatila suverenu i nezavisnu BiH. I neki se i danas ne stide da to niječu i govore neke druge neprihvatljive stvari", tvrdi on.
Smatra da bi državni Zakon o državnim praznicima pomogao ujedinjenju građana, prenosi Federalna.ba.
"Treba svakodnevno raditi na tome da se postigne saglasnost oko svih tih datuma koji su bitni. Ne možemo zaobići Dan nezavisnosti, to je naš put ka EU.
Mi smo dobili tu zadaću od tadašnje EU, ispoštovali to i taj rezultat nam daje za pravo da i dalje radimo da svi građani BiH prihvate ovaj dan. I to će se postići u budućnosti", kaže Bičakčić.
Bičakčić naglašava da 1. mart nije bošnjački dan, nego Dan nezavisnosti BiH:
"Nema nikakav nacionalni predznak. Neka Dodik malo prelista te izborne papire iz Banje Luke pa će vidjeti u kojem su broju Srbi bili opredijeljeni za nezavisnost BiH. Ako želi da koristi istinu. Ali on vodi propagandu i to vrlo neodgovorno."
O izboru premijera Federacije kaže da je stav SDA logičan:
Osmorka se reducirala na Trojku
"Oni su stranka sa najvećim brojem glasova i to im daje pravo da traže prostor za svoje djelovanje i vide način da mogu participirati dijelom u Federalnom vladi. Ja se uvijek zalažem za dogovor i mislim da je rješenje BiH u dijalogu izabranih predstavnika. Rješenje nije nemoguće samo dijalog mora postojati."
Smatra da SDA nije izvukla odgovarajuće pouke iz perioda kada je izgubila izbore u KS-u, pa i izbore u Zenici.
"To su dva velika centra i ovo je neki logičan slijed politike koja se vodila. Ta politika je stvar unutrašnjeg preispitivanja u SDA, a sukus je način vođenja politike i stvaranja kapaciteta.
Nisu tome dali dužnu pažnju, mislili su da mogu protiv 11, ništa ih nije zabrinjavalo. I to samoljublje i samouvjerenost se osvetila. Treba izvući pouke, treba raditi onako kako je govorio Alija Izetbegović", kaže Bičakčić.
Navodi da se Osmorka reducirala na Trojku.
"Ovo su ostalo neki prateći segmenti. Ako dobiju neke bitne resore u Federalnoj vladi, i to je jedna politika dogovora. Mogu povući neke stvari naprijed. Ima tu i dobrih i loših kadrovskih rješenja. Nije sve to za pohvaliti, a ne može se unaprijed osuđivati", rekao je on.
Ističe da ne vidi neke posebne otklone u politici Milorada Dodika.
"To je jedan poseban kontinuitet. Čak ima jedan krešendo u vođenju te politike dodjelom odlikovanja Putinu i slično. Posljednje izjave govore da komunikacija između Dodika i Trojke ne postoji. Aktuelne teme koje Trojka pokušava da stavi na dnevni red na početku, poput granica, su veoma važne", kaže Bičakčić.
Ističe da je pitanje neregulisanog ugovora države u Islamskom zajednicom sramota za državu BiH.