Naučnici su duž australske obale otkrili najveću poznatu biljka na Zemlji, morsku travu koja se proteže na gotovo 180 kilometara i od Manhattana je veća otprilike triput, a rezultate istraživanja objavili su u časopisu "Proceedings of the Royal Society B".
Istraživači sa Sveučilišta Zapadne Australije (UWA) i Sveučilišta Flinders otkrili su morsku travu latinskog naziva Posidonia australis u plitkim vodama zaljeva Shark duž zapadne obale Australije.
Genetsko testiranje
Odmah su prionuli proučavanju, nastojeći otkriti koliko je različitih biljaka na području zaljeva Shark, 831 kilometar sjeverno od Pertha, prenosi HRT.
Uz pomoć genetskog testiranja utvrdili su da je ta golema podmorska livada duž obala zapadne Australije zapravo biljka koja se proširila iz jednog sjemena tokom razdoblja od najmanje 4.500 godina.
Novootkrivena podmorska livada, na koju je tim australskih istraživača slučajno naišao, pokriva blizu 200 četvornih kilometara, rekli su istraživači sa Sveučilišta Zapadne Australije.
Da bi otkrili genetsku raznolikost biljnih vrsta koje obično rastu duž nekih dijelova australske obale i ustanovili koliko biljaka čini podmorsku livadu, prikupili su uzorke i ispitali 18.000 genetskih markera da bi stvorili genetički profil svakog uzorka.
"Otkriće nas je oduševilo - radilo se o samo jednom genetičkom profilu", rekla je Jane Edgeloe, glavna autorica studije.
I to je to, samo jedna biljka proširila se iz jednoga kolonizirajućeg sjemena na čak 180 kilometara u Shark Bayu, što je čini najvećom poznatom biljkom na Zemlji, dodala je ona.
Ova je biljka iznimna po svojoj otpornosti, jer raste na različitim područjima zaljeva s vrlo promjenjivim uvjetima.
Veoma otporna
"Čini se da je iznimno otporna jer je izložena širokom rasponu temperatura i saliniteta, ali i ekstremnoj količini svjetlosti, a takva kombinacija za većinu biljaka predstavlja vrlo stresno okruženje", rekla je jedna od koautorica studije, dr. Elizabeth Sinclair.
Ova pojedinačna biljka možda je zapravo sterilna jer nema reproduktivnih organa zbog čega je njeno preživljavanje i širenje prilično zbunjujuće, rekao je koautor studije Martin Breed sa Sveučilišta Flinders.
Za biljke koje se šire bez spolnog razmnožavanja obično je karakteristična smanjena genetska raznolikost, što im je u uobičajenim okolnostima potrebno da bi se nosile s promjenama u okolišu, rekao je Breed.
Ova vrsta biljke općenito raste poput travnjaka brzinom do 35 centimetara godišnje.
Zahvaljujući tom saznanju, stručnjaci su procijenili da je podmorskoj livadi trebalo približno 4.500 godina da se proširi do sadašnje veličine.