USS Eisenhower

Drugi američki nosač aviona stiže na Mediteran. NATO borbena moć u regiji postaje masivna

Pentagon je u subotu uputio još jednu pomorsku borbenu grupu predvođenu nosačem aviona USS Eisenhower na istok Mediterana. USS Eisenhower priključit će se borbenoj skupini oko nosača USS Gerard Ford, koji se također sprema na moguće širenje rata u Izraelu

Grupa i nosač aviona USS Dwight D. Eisenhower kreću prema regiji 'kao dio naših nastojanja da odvratimo neprijateljske akcije protiv Izraela ili bilo kakve pokušaje za proširenje ovog rata nakon napada Hamasa na Izrael', izjavio je američki ministar obrane Lloyd Austin.

Grupa koja je krenula prema Mediteranu uključuje nosač aviona USS Dwight D. Eisenhower, raketnu krstaricu USS Philippine Sea, te razarače s navođenim raketama USS Gravely i USS Mason.

Eisenhower i njegovi pratitelji pridružit će se grupi nosača aviona USS Gerald R. Ford, koji je raspoređen u regiji kao odgovor na brutalne napade Hamasa u Izraelu prošlog vikenda. Ta grupa nosača aviona - impozantan prikaz vatrene moći - uključuje nosač aviona USS Gerald R. Ford, raketnu krstaricu USS Normandy, i razarače s navođenim raketama USS Thomas Hudner, USS Ramage, USS Carney i USS Roosevelt.

'Povećanje američke vojne prisutnosti signalizira nepokolebljivu predanost Sjedinjenih Američkih Država sigurnosti Izraela', rekao je Austin.

USS Eisenhower i prateći površinski brodovi napustili su SAD u petak kao dio redovnog rasporeda za učešće u vježbama. Washington je navodno razmatrao slanje grupe nosača aviona Eisenhower u istočno Sredozemlje ranije ove sedmice.

'Dolazak ovih snaga u regiju snažan je signal odvraćanja ako bi bilo koji neprijatelj Izraela pomislio da može iskoristiti ovu situaciju', rekao je general Michael Kurilla, komandant američke Centralne komande (CENTCOM).

Američki ratni brodovi nisu jedini NATO vojni resursi poslani kao odgovor na rat u Izraelu. SAD je pojačao zračne aktivnosti dodatnim borbenim avionima F-15, F-16 i A-10, a Velika Britanija je u četvrtak poslala nekoliko brodova, avione za nadzor te jedinicu Kraljevskih marinaca.

Napetosti na Bliskom istoku su porasle nakon napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, koji su odnijeli najmanje 1.300 života - većinom civila - i ozlijedili više od 3.200 osoba. U izraelskom protunapadu živote je izgubilo 2200 ljudi, a povrijeđeno ih je 9000.

Izraelska vojska tvrdi da neprestana zračna kampanja - koja je rezultirala civilnim žrtvama i pretvaranjem cijelih četvrti u ruševine - predstavlja pripremu za skoru kopnenu invaziju obalnog enklave kako bi se Hamas potpuno uništio. U pripremi za to, zemlja je u četvrtak naredila svima na sjeveru Pojasa Gaze da se evakuiraju na jug.

Clicky