Reformistički političar u Gvatemali Bernardo Arevalo, poznati borac protiv korupcije, položio je predsjedničku zakletvu uprkos pokušajima opozicije da ga u tome zaustavi.
On je položio zakletvu kao predsjednik Gvatemale u ranim jutarnjim satima u ponedjeljak nakon haotične inauguracije koja je bila satima odložena zbog posljednjeg pokušaja protivnika u Kongresu da oslabe njegov autoritet.
Posljednji u nizu zakonodavnih neuspjeha koje su pokrenuli protivnici, naglasili su izazove s kojima se Arevalo suočava kao lider najmnogoljudnije nacije Centralne Amerike, kojoj je obećao da će provesti sveobuhvatne reforme i uhvatiti se u koštac s rastućim troškovima života i nasiljem, ključnim pokretačima migracija u Sjedinjene Države, navodi Reuters.
Arevalo je uvjerljivo pobijedio na izborima u augustu prošle godine, a devet sati nakon što je trebalo da počne njegova inauguracija, položio je zakletvu kao predsjednik, zamijenivši konzervativnog političara Alejandra Giammatteija čiju je vlada bila zahvaćena korupcionaškim aferama, a Giammattei nije prisustvovao ceremoniji.
"Naša demokratija ima snagu da se odupre i kroz jedinstvo i povjerenje možemo transformirati politički pejzaž u Gvatemali", rekao je Arevalo nekoliko trenutaka nakon preuzimanja dužnosti.
Dodao je da nikad više neće biti kršenja ljudskih prava, dok su se stotine pristalica okupile na glavnom gradu Plaza de la Constitucion da proslave uz pjesmu i ples.
Neočekivana izborna pobjeda Arevala doživljena je kao prekretnica za Gvatemalu, gdje se 65-godišnjak predstavio kao zagovornik demokratije i vođa progresivnog pokreta koji je sklon preoblikovanju političkog pejzaža kojim dugo dominiraju konzervativne stranke.
Arevalovi politički suparnici uporno su mu pokušavali stati na put. Glavni tužitelj Gvatemale, inače politički saveznik njegovog prethodnika, pokušao je sabotirati Arevala tako da njemu i njegovom zamjeniku oduzme pravni imunitet kako bi suspendirao stranku Semilla i poništio izbore.
Ured glavnog tužitelja branio se da je djelovao unutar zakona, no ovo je primjer sistemskih poteškoća s kojima će se novi predsjednik morati suočiti.
Vrhovni sud Gvatemale dopustio je konzervativcima da zadrže većinu u Kongresu, a zastupnici predsjednikove stranke Semilla ostali su nezavisni te drže tek 23 od 160 zastupničkih mjesta, čime su marginalizirani.
Arevalovi pristaše prijetili su da će upasti u zgradu Kongresa ako zastupnici budu dalje otežavali inauguraciju predsjednika. Arevalov autoritet ojačao je kad je zastupnik Semille, Samuel Perez Alvarez, neočekivano imenovan predsjednikom Kongresa.
Uz suočavanje s domaćim problemima, Arevalo će se morati prihvatiti i zahtjeva SAD-a da smanji migraciju.
Prema zahtjevima SAD, Arevalov prethodnik često je koristio vojsku i policiju kako bi suzbio migracije. Čak je zabilježeno da je policija nerijetko koristila brutalne metode poput suzavca.
U inauguracijskom govoru Arevalo je izjavio da će tretirati imigrante koji prelaze iz Gvatemale prema SAD-u s "dostojanstvom, poštovanjem, suosjećanjem te da će tražiti da se tako tretira Gvatemalce i u inostranstvu."
Sjedinjene Države i nekoliko latinoameričkih zemalja također su pozvale na poštovanje Arevalove izborne pobjede.