Razgovor za Raport

Dr. Ramić-Čatak: E-cigarete ne pomažu u odvikavanju od pušenja, a zabrinjava što ih konzumira sve više djece

Elektronske cigarete nisu pokazale efikasnost u odvikavanju od pušenja, te su se, umjesto toga, pojavili zabrinjavajući dokazi o negativnim efektima na zdravlje stanovništva

Elektronske cigarete kao potrošački proizvodi nisu pokazale efikasnost u odvikavanju od pušenja na nivou stanovništva. Umjesto toga, pojavili su se zabrinjavajući dokazi o negativnim efektima na zdravlje stanovništva, upozorio je Ured Svjetske zdravstvene organizacije u Sarajevu.

Tim povodom razgovarali smo sa doktoricom Aidom Ramić-Čatak koja se više od 20 godina nesebično zalaže i radi u javnom zdravstvu u Bosni i Hercegovini, posebno u oblasti kontrole duhana.

Pitali smo je da nam pojasni koliko su elektronske cigarete efikasne kad je u pitanju odvikavanje od cigareta te da li su štetne.

"Elektronske cigarete ili e-cigarete su uređaji u kojima se za razliku od tradicionalnih cigareta, duhan ne sagorijeva. Korisnik e-cigarete inhalira u sebe aerosol ili paru koju često zovu vapor. To što ne funkcionišu po principu klasičnih cigareta ne znači da su bezopasne po zdravlje", navodi doktorica Ramić-Čatak.

Dodaje da konzumacija e-cigareta predstavlja rizik po zdravlje, predmet su nadzora i opsežnih javno zdravstvenih i kliničkih istraživanja koja ukazuju da smjesa koja se inhalira e-cigaretama sadrži nikotin, propilen glicol, glicerol, aldehid, nitrozamine i metale u koncentracijama koje nose rizik po zdravlje!

Pogrešna percepcija

Također, u svim dokumentima WHO upozorava na opasnost razvijanja pogrešne percepcije da su e-cigarete sredstvo za odvikavanje od pušenja klasičnih cigareta.

"Osnovni argument zašto e-cigarete ne mogu biti sredstvo za odvikavanje od pušenja je koncentracija nikotina u e-cigaretama koja varira od proizvoda do proizvoda, a nikotin je i osnovni uzročnik ovisnosti. Nikotin je uzročnik hemijske, metaboličke, psihičke, emocionalne i ambijentalne ovisnosti – što je osnova za što češću konzumaciju u većim koncentracijama jer se organizam brzo navikne na postojeću dozu."

Pojasnila nam je i kako djeluje nikotin.

"Mi u organizmu imamo nikotinske receptore na koje djeluje nikotin povećavajući nivo određenih neurotransmitera koje nazivamo hormoni sreće. Nikotin dovodi do osjećaja budnosti, zadovoljstva, reduciranja anksiznosti, relaksacije, modeliranja koncentracije i raspoloženja, supresije apetita. Problem je što nakon dužeg uzimanja, nikotin izaziva toleranciju organizma i ovisnost pa kod konzumenta traži postepeno unošenje sve većih količina za postizanje prvobitnog dejstva.

cigarete

Nikotin kod adolescenata

Upotreba nikotina tokom adolescencije može poremetiti formiranje moždanih ćelija koji kontroliraju pažnju, učenje i osjetljivost na ovisnost. Istraživanja pokazuju da rana upotreba nikotina kod djece i mladih može pojačati simptome depresije, tjeskobe, stanja euforije kao i doživotne ovisnosti o nikotinu.

Drugi važan argument zašto e-cigarete nisu sredstvo za odvikavanje od pušenja je taj što za odvikavanje od pušenja već postoje određena sredstva iz grupe nikotin zamjenske terapije (NZT) u obliku flastera, žvakaćih guma, tableta koje sadrže manje količine nikotina koje se kontrolirano uzimaju kraći period za ublažavanje kriza abstinencije ili "gladi za nikotinom" i po savjetu zdravstvenih radnika.

Zbog svega navedenog, WHO se i oglasila saopštenjem da elektronske cigarete nisu pokazale efikasnost u odvikavanju od pušenja, te da su se, umjesto toga, pojavili zabrinjavajući dokazi o negativnim efektima na zdravlje stanovništva.

Mjere za zaštitu djece i nepušača

Pitali smo koje mjere je potrebno donijeti kako bi se zaštitila djeca i nepušači i smanjila štetnost po zdravlje stanovništva?

Dr. Ramić-Čatak navodi da ona kao predstavnik javnog zdravstva prati naučne i stručne dokaze neovisnih istraživanja kao i formalne stavove respektabilnih međunarodnih organizacija.

Ističe da je oblast kontrole duhana specifična po tome što je WHO donijela Okvirnu Konvenciju o kontroli duhana koja je okvir za donošenje zakona iz ove oblasti svim zemljama članicama.

"WHO zemljama članicama daje smjernice i preporuke u izradi nacionalnih zakona, politika i strategija iz oblasti kontrole duhana koje moraju imati i političku podršku, u smislu da se zdravlje sadašnjih i budućih generacija stavi na prvo mjesto kada se donose odluke. Tako WHO sa argumentima upozorava zemlje članice da se posebna pažnja obrati na sve proizvode koji izazivaju nikotinsku ovisnost, posebno kod djece i mladih jer je to ciljna skupina koja će biti i ostati najviše izložena reklamnim kampanjama sa ciljem da se osigura nova generacija ovisnika."

Popularizacija e-cigareta

Dobre prakse koje WHO savjetuje zemljama članicama su: adekvatne cijene i porezi na e-cigarete, nadzor i kontrola sastojaka, ograničavanje koncentracije nikotina, zabrana korištenja aroma, zabranu prodaje osobama mlađim od 18 godina, zabranu korištenja u zatvorenim javnim prostorima te zabrana reklamiranja i promocije ovih proizvoda.

Prema podacima WHO, elektronske cigarete konzumira više djece uzrasta od 13 do 15 godina nego odraslih, a dr. Ramić-Čatak za Raport pojašnjava kako je došlo do tog kontraefekta, odnosno da one ne služe za odvikavanje nego su postale novi trend?

"Popularizacija e-cigareta traje već godinama ne samo kod nas nego i u mnogim zemljama, po principu da se pokušavaju promovirati kao novi proizvod, manje štetne po zdravlje, kao sredstvo za odvikavanje od pušenja. Posebno je to izraženo u zemljama gdje se pronalaze 'rupe' u važećim zakonima u pogledu novih proizvoda na tržištu. Tome doprinosi naglašena dostupnost ovih proizvoda kako u direktnoj ili internet prodaji, reklamiranje i promocija po društvenim mrežama i putem influensera u raznim sferama javnog života", navodi.

Zabrinjavajuća situacija u FBiH

Nažalost tu su i primjeri pseudonaučnih pristupa relativizacije posljedica po zdravlje, kaže doktorica.

Ističe da je situacija u Federaciji BiH vrlo zabrinjavajuća.

Prema podacima istraživanja o potrošnji duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje koje je radio Zavod za javno zdravstvo FiH tokom 2019 godine na uzorku od skoro 6.000 djece uzrasta 13-15 godina, trenutnu konzumaciju e-cigareta je potvrdilo 10,9% djece i to 15,9% dječaka i 5,9% djevojčica.

Prema istom istraživanju, najveći dio djece njih 35,6% je izjavilo da do duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje dolaze kupovinom u prodavnicama, 21,2% kupovinom na kioscima, a 26,5% da dobijaju od drugih lica dok čak 81.4% djece izjavljuje da na mjestima prodaje nikada nisu bili spriječeni u kupovini duhanskih i ostalih proizvoda zbog svojih godina.

Smjernice za zaštitu djece

Na pitanje kako zaštititi djecu i spriječiti ih da koriste el. cigarete, doktorica je dala nekoliko smjernica:

  • Uporna edukacija i informiranje javnosti. Praćenje novih dokaza i naučnih spoznaja o efektima e-cigareta po zdravlje, kao rezultat pouzdanih i neovisnih javno zdravstvenih i kliničkih istraživanja;
  • edukacija zdravstvenih radnika, građana i šire javnosti o tome;
  • aktivna uloga obrazovnih ustanova svih nivoa koja trebaju biti mjesta ne samo zabrane konzumacije duhanskih proizvoda ili e-cigareta nego i mjesta edukacije i odgoja koja promoviraju zdravlje i djecu pozitivno motiviraju na zdrave i moguće izbore;
  • nastavni planovi prilagođeni dobroj praksi Evropskog prevencijskog kurikuluma;
  • bolja suradnja sektora zdravstva i obrazovanja sa roditeljima, jer osnove djeca dobijaju u porodicama koliko god aktivnu ulogu imaju i faktori okoline;
  • više promotivnih kampanja o zaštiti zdravlja djece od nikotinske ovisnosti koje su prilagođene potrebama i razumijevanju djece, kako porukama tako i komunikacionim kanalima.

Podsjeća da je u skladu sa članom 26. Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH, naglašena obaveza aktivnog djelovanja kantonalnih ministarstva obrazovanja i kantonalnih zavoda za javno zdravstvo, te da je u vezi s tim, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH 2023. godine publikovao Vodič za prevenciju pušenja među školskom djecom te vodič za nastavno osoblje u osnovnim i srednjim školama.

Regulacija el. cigareta u FBiH

34 zemlje zabranjuju prodaju elektronskih cigareta, 88 zemalja nema starosno ograničenje za njihovu kupovinu, dok 74 zemlje nemaju propise koji uređuju ove štetne proizvode. Što se tiče regulacije kod nas postoji Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH čiji je predlagač Federalno ministarstvo zdravstva.

Ovaj Zakon je u prvobitnom tekstu pripremljen u skladu sa Okvirnom Konvencijom o kontroli duhana SZO i EU direktiva iz oblasti kontrole duhana. Zakon donosi mjere za zabranu i ograničenje upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, zabranu reklamiranja, promocije i sponzorisanja od strane duhanske industrije, zabranu prodaje duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje maloljetnim licima, kontrolu i nadzor sastava duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, obavezne oznake na pakovanjima, suzbijanje štetnih posljedica i preventivne mjere, i osnivanje Federalne komisije za kontrolu upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, te nadzor nad provođenjem zakona.

U pogledu e-cigareta u čl. 2 ovog Zakona data je definicija e-cigareta, u čl.17 obaveze proizvođača prilikom stavljanja u promet a u čl. 18 označavanje pakovanja e-cigareta i posuda za punjenje.

Doktorica Ramić-Čatak podsjeća da je prilikom usvajanja ovog Zakona u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, predloženo i usvojeno više amandmana koji su oslabili usklađenost ovog Zakona sa dobrim praksama, upravo u pogledu definicija korištenja pojedinih vrsta duhanskih i ostalih proizvoda i izuzeća u zabrani pušenja u zatvorenim javnim prostorima.

"Vrijeme pred nama će pokazati prave efekte usvojenih amandmana", kaže doktorica.

"Sa aspekta struke utemeljene na dokazima, jedino pametno i učinkovito za zdravlje je prestati sa pušenjem ili upotrebom bilo kojeg duhanskog ili drugog proizvoda koji izaziva ovisnost pa i e-cigareta. U svakom društvu koliko god mi iz javnog zdravstva upozoravali na štetnost po zdravlje, postoje građani koji će konzumirati ove poizvode, smatrajući to svojom svjesnom odlukom i demokratskim pravom.

E-cigareta je kao proizvod dostupna na tržištu i kada istu konzumiraju odrasli to jeste njihova odluka o izboru ali i o riziku. Djeca i mladi moraju biti zaštićeni. Studije dosljedno pokazuju da djeca i mladi koji konzumiraju elektronske cigarete gotovo tri puta su više skloni pušenju cigareta kasnije u životu, zato je potrebno da se ograniči pristup i konzumacija ovih proizvoda djeci i mlađima od 18 god", savjetuje doktorica.

Dodaje da je raduje činjenica da postoji sve više ljudi koji su duboko svjesni šta je nikotinska ovisnost u svakom proizvodu – "hemijska substanca koja vlada životima ljudi koji na kraju plate i novcem i zdravljem, a drugi na njima zarađuju".

Elektronske cigarete nisu novi prozvod, prisutne su godinama u različitim oblicima na tržištu, sa više generacija proizvoda. Sastoje se od: usnog nastavka, baterije, spremnika za tečnost i sprave za zagrijavanje. Aktiviraju se udisanjem, a zagrijavanjem se tečnost isparava i udiše. Razlikuju se u obliku, dizajnu, veličini spremnika, količini nikotina i aroma. E-cigarete mogu da sadrže nivo nikotina koji varira od 0 to 36 mg/ml, pa razlikujemo one sa niskim dozama nikotina (6 mg), srednjim (11-12 mg), visokim (16-18 mg), extra visokim (24 mg) i super visokim dozama (36 mg).

Doktorica Aida Ramić-Čatak je proglašena heroinom mjeseca (oktobar, 2023.) Amabasade SAD u BiH jer su njeni napori doveli do zakona koji će ograničiti pušenje na javnim mjestima i u blizini djece.

Clicky