Ekonomija

Dolar najslabiji u sedam mjeseci

Pisanje svjetskih ekonomskih istraživanja ukazuju da je dolar najslabiji u sedam mjeseci. Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta dodatno pala.

Svjetske valute

Nakon što je prošloge sedmice potonuo 1.6 posto, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo je jutros daljnjih 0.46 posto, na 101.79 bodova, novu najnižu razinu u sedam mjeseci.

Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti pao 0.4 posto, na 127.35 jena.

Američka je valuta oslabjela i u odnosu na evropsku. Pa je cijena eura porasla 0.3 posto, na 1.0865 dolara, blizu najviše razine u devet mjeseci.

Cijene su nafte, pak, pale nakon što su prošle sedmice porasle više od 8 posto. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0.75 posto, na 84.65 dolara. Dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0.68 posto, na 79.30 dolara.

Koliko je dolar pao?

Na azijskim su berzama u ponedjeljak cijene dionica porasle, nastavivši uspon od prošloge sedmice jer se ulagači nadaju ubrzanju rasta kineske ekonomije.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u plusu 0.9 posto nakon što je prošle sedmice skočio više od 4 posto. I dosegnuo najvišu razinu u sedam mjeseci.

Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 1.15 posto. Dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji, Južnoj Koreji i Šangaju porasle između 0.2 i 1.4 posto.

Pad cijena dionica u Japanu posljedica je strahovanja ulagača da će tamošnja centralna banka ove sedmice zaoštriti monetarnu politiku. S obzirom na to da inflacijski pritisci rastu.

Bank of Japan već godinama vodi izuzetno labavu monetarnu politiku kako bi podržala rast ekonomije, a mogućnost zaoštravanja politike ne ide u prilog tržištu dionica.

Na ostalim berzama, pak, vlada dobro raspoloženje, ponajviše zahvaljujući nadi ulagača da će se rast kineske ekonomije ubrzati nakon što su vlasti ukinule mnoge restriktivne mjere usmjerene na suzbijanje covida.

Clicky