U Francuskoj inflacija pada na najniži nivo u posljednje tri godine. To znači da su sve češći zahtjevi ECB-a za brzim smanjenje kamatnih stopa.
Dok je svježa hrana pojeftinila, cijene energije u Francuskoj postale su niže nego prije.
Iznenađujuće oštar pad inflacije u Francuskoj jača pristaše ranog smanjenja kamatnih stopa od strane Evropske središnje banke ( ECB ). Potrošačke cijene porasle su u martu samo 2,4 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, objavio je u petak statistički ured Insee. Ovo je najniža vrijednost od augusta 2021.
U februaru je stopa inflacije izračunata prema jedinstvenim evropskim standardima i dalje iznosila 3,2 posto. Ekonomisti koje je anketirala novinska agencija Reuters očekivali su samo pad na 2,8 posto. Dok je svježa hrana pojeftinila, energija u drugoj po veličini privredi monetarne unije nakon Njemačke više nije rasla toliko kao prije.
Inflacija u Italiji također je bila slabija od očekivanja u martu. U trećoj najvećoj privredi u eurozoni potrošačke cijene porasle su za 1,3 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, objavio je statistički ured Istat.
Ekonomisti su očekivali 1,5 posto. Stopa inflacije ostala je iznad vrijednosti u februaru od 0,8 posto, ali je i dalje znatno ispod cilja ECB-a od dva posto.
Prema riječima šefa francuske središnje banke Francoisa Villeroya de Galhaua, ECB će vjerojatno pokrenuti zaokret u proljeće umjerenim smanjenjem kamata. To će se dogoditi bez obzira na to kako izgleda raspored monetarne politike Federalnih rezervi u SAD-u, rekao je član Vijeća ECB-a u četvrtak u govoru na Sveučilištu Paris-Dauphine.
Prema istraživanju novinske agencije Reuters, velika većina ekonomista trenutno očekuje prvo smanjenje kamatnih stopa u junu. Više od 88 posto – 68 od 77 anketiranih ekonomista – to očekuje.
Ekonomisti, pak, pomak već u aprilu smatraju nemogućim - to niko od sudionika ankete ne očekuje. Sljedeća dva sastanka ECB-a o kamatnim stopama održat će se u Frankfurtu 11. aprila, a zatim 6. juna.
ECB je depozitnu stopu, koja određuje trend na finansijskom tržištu i koju banke dobijaju od središnje banke za parkiranje viška sredstava, od sredine septembra zadržala stabilnom na 4 posto.
To je najviša razina od početka monetarne unije 1999. godine. Monetarne vlasti oštrom monetarnom politikom žele smanjiti inflaciju. Ona cilja na stopu inflacije od dva posto.