Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac organizovao je danas u Sarajevu sastanak Koordinacionog tijela za problematiku odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori.
Sagovornici su istakli da je dogovor Hrvatske i Slovenije da otpad iz Nuklearne elektrane "Krško" tamo ostane najmanje do 2028. godine ohrabrujući signal, ali da će svi nivoi vlasti u BiH nastaviti borbu protiv izgradnje spornog odlagališta na Trgovskoj gori.
Hrvatska nije donijela konačnu odluku
"Moramo biti oprezni, jer ovo nije konačna odluka Hrvatske. Zbog toga smo opredijeljeni da i dalje nastavimo sa maksimalnim angažmanom svih nadležnih institucija u BiH kako bi Hrvatska u konačnici odustala od namjere da u našem dvorištu odlaže sporni otpad", poručio je ministar Košarac.
Podržao je Prijedlog rezolucije resornog ministarstva iz Republike Srpske o protivljenju aktivnostima izgradnje i uspostavljanja nuklearnog objekta Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, koji će se naći na dnevnom redu sjednice Narodne skupštine Republike Srpske 2. novembra 2023. godine.
On je izrazio nadu da će i Parlament Federacije BiH slijediti primjer Narodne skupštine Republike Srpske i usvojiti sličan dokument, što bi bila dodatna argumentacija u odbrani jedinstvenog stava svih nivoa vlasti u BiH i neprihvatljivosti izgradnje odlagališta na Trgovskoj gori.
Jačanje pravnih kapaciteta
Koordinaciono tijelo danas je na osnovu preporuka Pravnog i Ekspertskog tima donijelo zaključak da će Vijeću ministara BiH predložiti, između ostalog, angažovanje međunarodne pravno-konsultantske kancelarije iz Francuske s ciljem jačanja pravnih kapaciteta u borbi protiv izgradnje odlgališta na Trgovskoj gori.
Sagovornici su podržali inicijativu o održavanju tematske konferencije o problematici izgradnje odlagališta na Trgovskoj gori, u saradnji sa Zajedničkom komisijom za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH i Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Uključivanje akademske zajednice
Takođe je prihvaćena ideja da slične konferencije, okrugli stolovi i stručna predavanja budu organizovana i na javnim univerzitetima u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, kako bi akademska zajednica i šira javnost imali priliku da daju svoj doprinos u borbi protiv odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori.
Na sastanku je istaknuto očekivanje da će u novembru biti održan sastanak sa predstavnicima Sekretarijata ESPOO konvencije u Ženevi, nakon čega će se insistirati na sastancima sa nadležnim tijelima EU u Briselu, kao i drugim međunarodnim organizacijama u vezi sa predmetnom problematikom.
Sastanku su prisustvovali ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik, sekretar u Federalnom ministarstvu okoliša i turizma Sabina Šahman-Salihbegović i predsjedavajući Ekspertskog tima Emir Dizdarević, saopćeno je iz resornog ministarstva.