jaka konkurencija

Događaji koji su u 2023. zatresli BiH: Debevec i Osmica se izborili za vrh neslavne ljestvice, ali ima ih još koji su “u crno zavili” zemlju

Bosna i Hercegovina iz godine u godinu napreduje jedino u povećanju broja koruptivnih i drugih kriminalnih djela. U jakoj konkurenciji među događajima koji su iz ove sfere obilježili 2023. godinu, za sami vrh te neslavne ljestvice 'izborili su se' sad već bivši predsjednik Suda BiH Ranko Debevec i Osman Mehmedagić Osmica, bivši direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH.

Ovaj dvojac uhapšen je i pritvoren pod optužbama Tužilaštva BiH za teške zloupotrebe položaja i ovlasti koje su iskoristili kako bi prisluškivali dežurne Sudije Suda BiH i još neke od uposlenika Tužilaštva BiH tokom 2020. godine. Sumnja se da su Debevec i Osmica na ovaj način željeli saznati informacije koje su se odnosile na određene predmete koji su se ticali direktno i njih dvojice, ali i nekih od političara SDA kojima su bliski i Debevec i Mehmedagić.

Osmica prednjači u sankcijama

Iako je ovo hapšenje uzdrmalo BiH, sudeći prema informacijama koje cure iz istrage o tome koliko je do sada već svjedoka saslušano, te da se otkrivaju novi detalji u vezi s prisluškivanjima koje su nelegalno provodili Debevec i Osmica, pravi potresi u aferi 'Prisluškivanje' tek se očekuju.

Bivši šef OSA-e Osman Mehmedagić Osmica / Foto: Raport

Upućeni kažu da je sve izvjesnije da će tragovi u ovom slučaju, uprkos tome što su ih uhapšeni brižljivo godinama uklanjali odvesti istražitelje i do političkih nalogodavaca tih radnji.

Osmici će 2023. godina ostati u sjećanju i po tome što je on u martu završio na američkoj 'crnoj listi', a institucije Sjedinjenih Američkih Država tada su saopćile da je, u svojstvu generalnog direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, Osman Osmica Mehmedagić zloupotrijebio državnu telekomunikacijsku kompaniju u korist Stranke demokratske akcije (SDA), jedne od najvećih političkih stranaka u BiH.

SAD su optužile Osmicu da je koristio BH Telecom za prikupljanje mobilnih podataka o bh. političarima koji nisu povezani sa SDA, a na teret mu je stavljeno i to da je dao upute jednoj osobi da prati vladinog zvaničnika povezanog s opozicijskom strankom entiteta Republika Srpska.

Uz to, Mehmedagić je, naveo je američki OFAC, iskoristio svoj položaj, prijetnje i veze kako bi pridobio kandidate iz nekadašnje Osmorke, da podrže SDA.

Također, OFAC je naveo da postoje vjerodostojne informacije da je Mehmedagić sarađivao s kriminalnim mrežama kako bi obogatio sebe i svoju političku stranku.

Neposredno pred Osmicino hapšenje SAD su mu uvele nove sankcije koje podrazumijevaju dodatne zabrane ulaska u SAD i pooštravanje vizne politike za njega, a u okviru ove akcije na crnu listu je dodata i njegova supruga Amela Šehović-Mehmedagić.

Među aferama koje su epilog u 2023.godini dobili u prvostepenoj presudi pred Sudom BiH jeste ona poznata u javnosti pod nazivom Respiratori.

Prvostepena presuda Novaliću i ostalima u aferi 'Respiratori'

Nakon sudskog procesa koji je trajao duže od dvije godine za nezakonitu nabavku respiratora ACM812 A, 5. aprila osuđeni su Fadil Novalić, tadašnji premijer FBiH i to na četiri godine zatvora, zatim suspendirani direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak na šest godina zatvora i Fikret Hodžić, vlasnik firme FH Srebrena Malina na pet godina zatvora.

Optužena Jelka Milićević, bivša ministrica finansija FBiH oslobođena je optužbi.

I optuženi i Tužilaštvo BiH žalili su se na ovu presudu, ali u ovoj godini drugostepena presuda nije donesena.

Hapšenje Ibrahima Hadžibajrića i njegov opoziv s mjesta načelnika Općine Stari Grad

U maju 2023. godine odjeknula je i vijest o hapšenju Ibrahima Hadžibajrića, sad već bivšeg, dugogodišnjeg načelnika sarajevske Općine Stari Grad.

Privođenje Hadžibajrića

Hadžibajrić je već mjesecima u pritvoru, a na teret mu se stavlja niz krivičnih djela, počev od nelegalnog prisvajanja novca od parking prostora na području općine kojom je vladao, pa do veza s kriminalnim osobama s kojima je navodno zarad lične koristi sklapao različite poslove na štetu Općine Stari Grad. Tokom akcije hapšenja Hadžibajrića pronađena je i izuzeta dokumentacija, te određene količine gotovog novca i skupocjenog nakita. Privremeno je oduzeto i nekoliko putničkih motornih vozila.

Hadžibajrića su veze s kriminalcima i njihovo otkrivanje raspakivanjem Sky aplikacije osim slobode, koštale i načelničke pozicije s koje je u međuvremenu i smijenjen, odnosno opozvan na referendumu, te je na održanim prijevremenim izborima izabran i novi načelnik te općine.

Suđenje Dodiku i američke sankcije njegovoj djeci Igoru i Gorici

Iako je Raport u drugim pregledima događaja koji su obilježili 2023. godinu navodio da je u augustu podignuta optužnica protiv Milorada Dodika, predsjednika RS i SNSD-a kojem se pred Sudom BiH sudi za neprovođenje odluka visokog predstavnika, treba ponovo podsjetiti na tu činjenicu jer će osim toga Dodik ovu godinu pamtiti i po dodatnim sankcijama SAD koje su mu uvedene samo četiri dana nakon što se on pojavio na ročištu za izjašnjenje o krivici pred Sudom BiH, tačnije 20. oktobra.

Igor i Gorica Dodik su u SAD označeni kao dio mreže koji svom ocu olakšavaju korupciju u entitetu RS, omogućujući mu da izvlači javna sredstva iz RS i obogaćuje sebe i svoju porodicu na račun građana Bosne i Hercegovine i funkcionalne uprave u zemlji.

Osim Dodikovoj djeci, sankcije su tada uvedene i za četiri firme koje su u njihovom ili s njima povezanom vlasništvu.

Uvodeći sankcije Igoru i Gorici Dodik, Ministarstvo finansija SAD, podsjetilo je da je Dodik koristio svoj službeni položaj u Bosni i Hercegovini i mrežu ličnih veza i kompanija za akumuliranje ličnog bogatstva mitom i drugim oblicima korupcije, te da njegova etnonacionalistička retorika, koja izaziva podjele, odražava njegove napore da unaprijedi te političke ciljeve i skrene pažnju sa njegovih koruptivnih aktivnosti.

Amerikanci su Miloradu Dodiku i njegovom sinu Igoru na teret stavili učešće u podmićivanju političkih zvaničnika, članova biračkih odbora i izbornih posmatrača u nastojanju da dobije izbore 2022.godine.

"Igor Dodik se bavio podmićivanjem opozicionih političara, kojima su nuđena politička imenovanja u zamjenu za usluge. Gorica Dodik uključena je u vođenje političkih i poslovnih aktivnosti za svog oca, uključujući vlasništvo nad nekoliko subjekata koji primaju značajnu pomoć Vlade RS prema Dodikovim uputama“, naveli su u oktobru 2023.godine zvaničnici SAD.

Sankcije za Petra Đokića i Dragana Stankovića

U 2023.godini na američkoj 'crnoj listi' od zvaničnika u vlasti završili su i Dragan Stanković, vršilac dužnosti direktora, a potom i direktor Uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Republike Srpske (RUGIP).

Stanković je kao vršitelj dužnosti direktora, a kasnije i direktor Uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Republike Srpske (RUGIP), vodio agenciju odgovornu za donošenje Zakona o imovini RS u aprilu 2022. godine, te direktno doveo u pitanje ustavni poredak BiH, koji podriva Daytonski mirovni sporazum. Stanković je tvrdio da država nema ovlasti nad nepokretnom imovinom koja se nalazi u RS.

I Petar Đokić ministar energetike i rudarstva bh. entiteta Republika Srpska pamtit će novembar 2023.godine po tome jer je završio na američkoj 'crnoj listi'.

Uz Đokića, sankcioniran je Duško Perović, dugogodišnji šef predstavništva RS-a u Moskvi te Savo Cvijetinović, član Izvršnog odbora Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).

Prema saopćenju američkog Ministarstva finansija Đokić se tereti za odgovornost ili saučesništvo u kršenju sporazuma o regionalnoj sigurnosti i miru na Zapadnom Balkanu.

Godine 2017. je sa hrvatskim ministrom zaštite životne sredine i energetike potpisao ugovor o izgradnji gasovoda od Hrvatske do Rafinerije u Bosanskom Brodu, koja je u vlasništvu ruske kompanije. Sklapanje takvog sporazuma, prema američkom ministarstvu, predstavlja prijetnju implementaciji Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Perovića američko ministarstvo tereti da je “odigrao ključnu ulogu” u organizaciji susreta između predsjednika RS-a Milorada Dodika i ruskih dužnosnika.

Posebno se ističe kao lobista za sastanke između Dodika i ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Perović je, također, posredovao između vlade RS-a pod vodstvom Dodika i jednog poznatog ruskog milijardera.

Unatoč zaposlenju u Vladi RS, Perović je istovremeno bio zaposlen u dvije firme ovog milijardera dok je pregovarao o profitabilnom poslu s vladom RS, navodi se u saopćenju Ministarstva finansija SAD.

Cvijetinović se pod sankcijama našao jer je kao predstavnik kompanije BN Inžinjering “omogućio ilegalni transfer helikopterskih motora proizvedenih u Ukrajini u Rusiju preko Bosne i Hercegovine”.

Američko ministarstvo još navodi da je Cvijetinović predstavnik BN Inžinjeringa sa sjedištem u RS-u, kompanije koja je “u vlasništvu bivšeg zamjenika načelnika vojnog vazdušnog saobraćaja u Oružanim snagama Rusije i bivšeg komandanta komponente vazdušnog saobraćaja ruske vojske”.

Nove sankcije Diani Kajmaković i njena smjena s pozicije zamjenice glavnog tužitelja BiH

Među posljednjim američkim sankcijama izrečenim za bh. zvaničnike u 2023.godini su dodatne sankcije državnoj tužiteljici Diani Kajmaković koja je na 'crnoj listi' SAD od 2022.godine.

Diana Kajmaković, Sky aplikacija, UDT, Tužilaštvo BiH
Diana Kajmaković

Nove sankcije podrazumijevaju dodatne zabrane ulaska Kajmaković u SAD i pooštravanje vizne politike za nju.

SAD su ranije tužiteljicu Kajmaković stavile na crnu listu zbog teške korupcije.

"Kao podrška trgovcima narkoticima i drugim kriminalcima, Kajmaković je pomagala u skrivanju dokaza, sprečavanju krivičnog gonjenja i na drugi način pomagala kriminalne aktivnosti u zamjenu za ličnu korist. Također je pokušala blokirati istragu o svojim očiglednim kriminalnim vezama, uključujući Osmana Mehmedagića. Ranije je Kajmaković odredilo Ministarstvo trezora na osnovu Izvršnog naloga (E.O.) 14033 zbog odgovornosti ili saučesništva u korupciji ili podrivanja demokratskih procesa ili institucija na Zapadnom Balkanu", navele su zvanične institucije SAD u odluci iz decembra 2023,godine.

Inače, decembar 2023. godine Kajmakovićka će pamtiti po tome što joj je Prvostepena disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine utvrdila disciplinsku odgovornost i smijenila je s mjesta zamjenika glavnog tužioca Tužilaštva BiH na mjesto tužiteljice Tužilaštva BiH.

Proglašena je odgovornom što je, obavljajući poslove rukovodioca u Tužilaštvu BiH, u sefu u svojoj kancelariji, bez propisnog evidentiranja, držala dokumente sa oznakom stepena tajnosti koji se odnose na predmete "Sky aplikacija".

To je za posljedicu imalo neevidentiranje tužilačkih spisa u skladu sa propisima ili neulaganje u postojeće tužilačke spise i propuštanje raspolaganja dokumentacijom od postupajućih tužilaca. Također je propustila navedenu dokumentaciju razdužiti i predati vršiocu dužnosti glavnog tužioca.

Odgovorna je i što je, znajući da se provjere navoda u tužilačkom predmetu odnose na provjere komunikacija kriminogenih lica iz predmeta "Sky aplikacije" u odnosu na nju, zatražila od stručnog saradnika stavljanje na uvid dokumenta iz spisa predmeta te je na taj način iskoristila funkciju kako bi sebi pribavila neopravdane koristi u vidu pribavljanja informacija koje joj ne mogu biti dostupne.

Clicky