ako rade kao udruženja

Dobili smo jasan odgovor: Ko se predstavlja kao investitor ili vlasnik sportskog kluba taj obmanjuje javnost!

Udruženje nema vlasnike i investitore, već osnivače, odgovorili su nam iz Ministarstva pravde i uprave KS

Onom ko vam se predstavi kao vlasnik sportskog kluba, investitor ili finansijer - a klub je registriran kao udruženje, što je slučaj manje-više slučaj sa svim sportskim kolektivima u Bosni i Hercegovini - slobodno možete reći da se lažno predstavlja i obmanjuje javnost!

Već gotovo deceniju, otkako je ta riječ ušla u modu, a pojedinci nanjušili kako na mala vrata mogu maltene privatizovati brendove od ugleda, bh. sport prepravili su kojekakvi investitori, ulagači i slično....

Status klubova

Zbog toga smo pojašnjenje na temu statusa sportskih klubova, koji su registrirani kao udruženja, načina na koji mogu ostvarivati prihode, kao i organizaciji upravljačkih struktura, potražili u Ministarstvu pravde i uprave Kantona Sarajevo, organu u kojem su registrovana mnoga sportska udruženja, između ostalih i mnogi vodeći fudbalski, košarkaški, rukometni i drugi klubovi.

Ključni su odgovori u kojima se navodi da "udruženje nema vlasnike i investitore, već osnivače i da po Zakonu o udruženjima i fondacijama nije moguća transformacija amaterskog kluba (udruženje) u profesionalni klub, odnosno privredno društvo s ciljem obavljanja sportske djelatnost".

Većina klubova ustrojeni kao udruženja

Uostalom, pogledajte sve odgovore koje su nam na ovu temu dostavili iz Ministarstva pravde i uprave KS u kojima se navodi možda i ono što su se mnogi pitali, a nisu željeli da znaju, sluteći da bi to narušilo status nedodirljivih "šefova", "gazdi" i "investitora" u klubovima:

Za početak, možete li nam pojasniti da li sportski klubovi, koji su registrirani kao udruženja građana, mogu imati investitore ili vlasnike, kako se često spominje u medijima?

Nema vlasnika, postoje osnivači

"Udruženje nema vlasnike i investitore, već osnivače. Udruženja se finansiraju u pravilu iz članarina, dobrovoljnih priloga fizičkih i pravnih lica, sredstava dodijeljenih iz budžeta, prihoda od kamata, dividendi, dobiti od kapitala, zakupnina, honorara i sličnih izvora pasivnih prihoda te drugih prihoda stečenih u skladu sa Zakonom i statutom". 

U Zakonu o sportu Kantona Sarajevo piše da sportski klubovi mogu biti amaterski i profesionalni. Da li to znači da su, ustvari, sva udruženja, čija je djelatnost sport, spadaju u amaterske klubove? 

"Amaterski sportski klubovi se osnivaju kao udruženja, dok se profesionalni klubovi osnivaju kao privredna društva u smislu Zakona o sportu Kantona Sarajevo.

Prilikom ispitivanja zahtjeva za upis i upis promjena u Registru udruženja, Ministarstvo vodi računa o tome da ciljevi i djelatnosti koje je udruženje odredilo svojim statutom ne budu suprotni Zakonu, Ustavu, te da se ne odnose na obavljanje privredne djelatnosti.

Jasne zakonske odredbe

Kada postupajući službenik utvrdi da je udruženje u svom Statutu navelo ciljeve i djelatnosti koji su suprotni Zakonu, Ustavu ili udruženje želi da se bavi privrednom djelatnošću, udruženju se ostavi rok od 15 dana da otkloni navedene nedostatke.

Nije moguća promjena statusa

Ukoliko to ne učini takav zahtjev se odbacuje rješenjem".

Da li je moguća promjena statusa kluba iz amaterskog (udruženje) u profesionalni? 

"Ne, u smislu Zakona o udruženjima i fondacijama.

Prema navedenom zakonu udruženja mogu osnivati privredne subjekte radi ostvarivanja statutarnih ciljeva".

Svjedoci smo da mnogi sportski kolektivi, koju djeluju kao udruženja, ne ispunjavaju propise administrativne prirode, u smislu redovnih održavanja sjednica skupština, imenovanja odgovornih lica i slično.

Da li Vaše ministarstvo preduzima aktivnosti po ovom pitanju, kakve su sankcije i da li su do sada izrečene pojedinim klubovima, odnosno udruženjima?

Pogotovo nas interesira kako zakon tretira klubove/udruženja čiji organi (Skupština, Upravni odbor, odgovorne osobe...) nisu izabrani u skladu s odredbama Zakona, kako se sprečavaju takve vrste zloupotreba? 

"Tačno je da pojedina udruženja Ministarstvu pravde i uprave Kantona Sarajevo nisu redovno prijavljivala promjene u organima upravljanja, a suprotno svojoj zakonskoj obavezi.

Takva propuštanja imaju za posljedicu da se istek mandata licima ovlaštenim za zastupanje i predstavljanje evidentira pri izdavanju izvatka iz Registra udruženja.

Postupak po službenoj dužnosti

Ta činjenica je jasno vidljiva u izvatku. Navedeni izvadak je potreban udruženjima pri apliciranju na javne pozive, ažuriranje podataka u bankama i slično.

Također, Ministarstvo je po službenoj dužnosti u skladu sa članom 43. Zakona pokrenulo postupak brisanja iz Registra udruženja za udruženja kod kojih je proteklo dvostruko više vremena od vremena koje je statutom utvrđeno za održavanje sjednice skupštine, a čija skupština nije održana, odnosno čije promjene nisu prijavljene.

"Amateri" zasad ne mogu preći među "profesionalce"

Ova dva procesa su uveliko smanjila broj udruženja koja ne ispunjavaju svoje zakonske obaveze. Dokaz za to je i nesporno povećan obim posla u Sektoru za upravu Ministarstva pravde i uprave u posljednje dvije godine. 

Nadzor nad zakonitošću rada

U skladu sa članom 47. Zakona nadzor nad zakonitošću rada udruženja vrši organ uprave u čije područje spada praćenje stanja u oblasti na koju se odnosi djelatnost udruženja ili fondacije.

Dakle, kako su Vaša pitanja usmjerena na sportska udruženja, nadzor nad radom tih udruženja vrši Ministarstvo kulture i sporta.

U slučaju da Udruženje ne ispunjava svoje zakonske obaveze, bilo da je riječ o prijavi promjena ili da organi navedenih udruženja nisu izabrani u skladu a odredbama Zakona ili da postoji sumnja u bilo kakve nepravilnosti u radu udruženja, Ministarstvo po zahtjevu stranke ili po službenoj dužnosti podnosi resornom ministarstvu zahtjev za nadzor nad radom udruženja, te dalje postupa u zavisnosti od rezultata nadzora".

U RS moguća transformacija

Za razliku od Federacije BiH, koja i nema zakon o sportu na entitetskom nivou, u manjem bh. entitetu moguća je transformacija iz sportskog udruženja u sportsko privredno društvo.

Prema Zakonu o sportu Republike Srpske, odluku o transformaciji donosi skupština udruženja uz prethodnu saglasnost skupštine jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji se nalazi sjedište sportske organizacije.

Odluka treba da sadrži razloge za transformaciju, period u kom je potrebno da se izvrši transformacija i podatke o licu koje stupa na mjesto vlasnika kapitala i donosi sva neophodna akta za upis sportskog privrednog društva u registar poslovnih subjekata.

Clicky