izbori i bojkot

Do 15 sati samo 203 građana glasalo u opštinama na sjeveru Kosova

Centralna izborna komisija Kosova (CIK) saopštila da je do 15 sati na glasanju o smjeni predsjednika opština u četiri opštine na sjeveru Kosova izašlo ukupno 203 glasača, javlja Anadolu.

Portparol CIK-a Valmir Elezi je na konferenciji za novinare pročitao glasove po opštinama.

“U Leposaviću su glasala 122 birača, u Zubinom Potoku 17, u Zvečani nije bilo glasača i u Sjevernoj Mitrovici je glasalo 64”, kazao je Elezi.

Odziv birača je minimalan zato što su Srpska lista i druge manje stranke iz srpske zajednice na sjeveru Kosova, odlučile da na glasanju ne učestvuju. Neučestvovanje u današnjem glasanju obrazložili su nerealnim biračkim spiskovima jer se, kako tvrde, oko 15 posto Srba iselilo, a protive se i odluci Centralne izborne komisije da se kamerama nadgleda proces glasanja.

Srpska lista je prethodno učestvovala u prikupljanju peticije za pokretanje glasanja o smjeni aktuelnih albanskih gradonačelnika izabranih 23. aprila prošle godine, na izborima koje su Srbi takođe bojkotovali.

Zbog bojkota glasanja od strane srpskog stanovništva, te hladnog i kišovitog vremena, ulice Sjeverne Mitrovice su danas gotovo puste i ništa ne ukazuje da je u toku proces glasanja.

Glasanje, koje traje od 7 do 19 sati, obavlja se na 23 biračka centra i to u opštini Leposavić 8, u Zubinom Potoku 5, u Zvečanu 5 i u Sjevernoj Mitrovici 5.

Direktori škola u kojima se nastava odvija po sistemu Republike Srbije odbili su da otvore svoje objekte na dan glasanja, pa je CIK odlučio da se glasanje organizuje na alternativnim mjestima, kao što su opštinske zgrade, sportske sale i objekti kojima rukovodi Kosovska agencija za privatizaciju.

Iz Kosovske policije su potvrdili da je bezbjedonosna situacija mirna i da nisu zabilježeni nikakvi problemi.

I pripadnici Misije Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu, EULEX, prate bezbjednosnu situaciju.

“EULEX u koordinaciji sa Kosovskom policijom i KFOR-om prati cjelokupnu bezbjednosnu situaciju oko biračkih mjesta u četiri opštine u kojima se glasa o opozivu gradonačelnika”, napisao je šef EULEX-a Giovanni Pietro Barbano na mreži X.

Proces glasanja nadgledaju predstavnici mreže nevladinih organizacija „Demokratija na djelu“ (DnD) , kao i Evropska unija sa oko 60 osoba u 17 timova na terenu.

Prema Adimistrativnom uputstvu Vlade Kosova, za uspješnu smjenu predsjednika opština potrebno je 50 posto plus jedan glas upisanih birača, nakon čega bi se raspisali vanredni izbori.

Uputstvo predviđa da se u slučaju neuspjeha glasanja, novo glasanje može zahtevati tek nakon 12 meseci.

Inače, termin redovnih lokalnih izbora na Kosovu je krajem 2025. godine.

Clicky