Hiljade Bosanaca i Hercegovaca budućnost gradi daleko od domovine u dalekoj Australiji. Oni nikada nisu zaboravili rodnu grudu i na različite načine joj pomažu.
Ono što im se najviše sviđa je multikulturalnost po kojoj je Australija poznata širom svijeta. Ona već dugo njeguje ideju multikulturalizma, koja obogaćuje društvo održavanjem, poštovanjem i poticanjem kulturnih razlika. Australija je bila i druga zemlja na svijetu nakon Kanade koja je usvojila službenu politiku multikulturalizma.
Uspješna Bosanka Đemila Talić Gabriel obnaša funkciju savjetnice pri Multikulturalnom savjetodavnom vijeću policijskog komesarijata u Novom Južnom Velsu, a također je članica vijeća žena UN Australia. Redovno učestvuje u humanitarnim akcijama, ali i na različitim društvenim događajima.
Talić Gabriel je na poziv Anjane Basnet Karkin, predsjedavajuće dobrotvornog udruženja „Himani Kosh Australia“, održala govor na manifestaciji koja je organizirana povodom rođendana nepalske kraljice Komal.
"Rado sam se odazvala pozivu, jer je kraljica glavni sponzor ovog društva koje obezbjeđuje djecu Nepala sa pitkom vodom, čiji nedostatak je ogroman problem u ovoj zemlji. Sa nepalskom dijasporom u Australiji imam odličnu saradnju i jedni drugima pružamo međusobnu podršku. I u narednom periodu bit ću učesnica različitih tribina o multietničnosti širom Australije. Jednostavno, ovdje se stalno potencira multikulturalnost i svi žele da nema razlika među ljudima bez obzira ko se kako zove, koje je vjere, nacije… Mislim da bi Australija mogla biti odličan primjer suživota nama u Bosni i Hercegovini. Kada bi slijedili njen primjer, svima bi bilo mnogo lakše", kaže Đemila Talić Gabriel koja je početkom sedmice imala svečanu večeru sa premijerom Novog Južnog Velsa Dominicom Perrottetom, te sa ministrima Victorom Dominellom i Markom Coureom.