Većina radnika "Pretisa", jedne od firmi namjenske industrije u većinskom vlasništvu Vlade FBiH željno iščekuje 21. novembar za kada je zakazana Skupština dioničara ove kompanije na kojoj bi trebao biti smijenjen aktuelni Nadzorni odbor, te imenovan novi Odbor od kojeg očekuju brzu smjenu direktorice "Pretisa" Almire Zulić.
Otkaz i penzionisanje
Naši izvori kažu da je situacija u toj firmi postala nepodnošljiva i da mnogi koji nisu naklonjeni, ne iz ličnih razloga, kako naglašavaju, nego zbog raznoraznih Zulićkinih dugogodišnjih malverzacija na štetu "Pretisa" već duže vrijeme trpe njenu bahatost, silu i samovolju.
Ovih dana, pričaju naši sagovornici, uoči njene očekivane smjene, Zulićka se odlučila da "pošalje" u penziju rukovodioca proizvodnje Mirsada Alića, iako on nije stekao uvjete za penziju.
Raportovi izvori tvrde da Alić ima veliku podršku drugih radnika i da je to što je spominjan kao mogući budući direktor "Pretisa" razlog što se našao na meti Almire Zulić.
Pozvali smo Alića kako bismo provjerili navode o njegovom prisilnom penzionisanju. U izjavi za Raport, on je kazao da je tačno da mu je direktorica Almira Zulić pokušala uručiti rješenje o penzionisanju, iako on nije stekao uvjete za penziju.
"Uvjete za penziju ja ispunjavam tek u junu naredne godine, ali direktorica mi je pokušala uručiti rješenje ili odluku o penzionisanju, na što ja nisam pristao. Faktički me je otjerala na godišnji odmor, a zbog novonastale situacije morat ću se obratiti i ljekaru. Nisam imao s njom nikada konflikt, a jedino njeno objašnjenje je, što mi je ona lično rekla, bilo je: 'Kad već ja idem iz Pretisa hoću prvo vas sve da smaknem, da vas pometem'. S obzirom na to da nisam htio preuzeti dokumente koje mi je htjela uručiti, naložila je pravniku u firmi da mi ih pošalje poštom. Ne znam kako će se sve okončati, ali ovakav odnos nije u redu", priča Alić koji u 'Pretisu' radi oko desetak godina, a inače je bio i direktor namjenske industrije tokom agresije na BiH u Livnici čelika u Tuzli.
Naši izvori dalje kažu, a i Alić nam je potvrdio da mu je poznato da je još jedan radnik iz sektora marketinga u "Pretisu" dobio otkaz, a sve kao rezultat nervoze i odmazde Zulićke zbog njene skorašnje smjene.
Iako se još od imenovanja nove Vlade FBiH očekivalo da će aktuelno rukovodstvo te kompanije biti smijenjeno, izvori Raporta kažu da je direktorica Almira Zulić na sve načine pokušala prolongirati svoj odlazak s pozicije na koju su je doveli bivši federalni premijer Fadil Novalić i bivši ministar energetike, rudarstva i industrije Nermin Džindić.
Lobiranje kod ministara SDP-a
Zulićka je, kako tvrde naši sagovornici očekivala podršku za ostanak u direktorskoj fotelji, prije svega od SDP-a, jer je još nakon imenovanja Vedrana Lakića kadra te stranke, na mjesto ministra energetike, rudarstva i industrije organizirala i slavlje, uz tvrdnje da su zajedno studirali i da će je on podržati.
Nedavno je u "Pretisu" u posjeti bio i ministar odbrane BiH Zukan Helez, s kojim je prema saznanjima raporta Zulićka u međuvremenu imala još jedan sastanak, a sve s ciljem, kako navode naši izvori, pokušaja lobiranja za ostanak na mjestu direktorice još jedan mandat.
Radnici s kojima je razgovarala novinarka Raporta kažu da ih boli i vrijeđa to što direktorica "Pretisa" predstavlja stanje u kompaniji "ružičastim" i za sve ono što radi kolektiv pripisuje zasluge sebi.
"Vrijeđa nas ta nepravda, jer naravno da su 'Pretisovi' proizvodi traženi i da će ih bilo ko bude direktor bez problema prodati na evropskom i svjetskom tržištu. Međutim, mi kao radnici od tih ugovora faktički nemamo koristi, odnosno radimo u jako teškim uvjetima, za mizerne plaće, dok je ona bacala naše pare na novi namještaj i dovodeći radnike koji će joj biti odani bez obzira na ono što je radila. Pa, znaju li oni što je dižu u nebesa, a kao rezultat njenog lobiranja preko ljudi koji su od nje imali korist, da je ona zabranila federalnim revizorima da pregledaju sve finansijske knjige, a revizori su i iz onog što su dobili na uvid konstatovali katastrofalno stanje.
Neka direktorica prestane zamazivati oči svima oko sebe, a neka se Vlada FBiH pozabavi s onim šta je radila, neka pogledaju s kojim firmama je poslovala i kome je sve isplaćivan novac. Sramota je da je na čelu Nadzornog odbora godinama bio predstavnik privatnog kapitala, odnosno dioničara, umjesto da je Vlada FBiH imenovala svog predsjednika, jer ova firma je u većinskom državnom vlasništvu. Vidjet ćemo hoće li Vlada FBiH stati ukraj ovom javašluku", gotovo uglas govori grupa radnika za Raport.
Pregledi "skočili" sa 130 KM na 1.000 KM
Oni ističu da se direktorici Almiri Zulić ne može vjerovati i da sve ono što je radila i što govori treba provjeriti, a nadležne institucije da trebaju dobro "pročešljati" kompaniju "Pretis".
Pored nedozvoljenog i sumnjivog poslovanja s firmom Fadila Novalića i Nermina Džindića, u vrijeme dok su oni bili na pozicijama u Vladi FBiH, kao i s firmom Novalićevih kćerki, o čemu je Raport ranije pisao, radnici tvrde da je još sumniivih poslova poslovima koje je sklapala Zulićka na štetu "Pretisa".
Između ostalog, tvrde da je sklopila posao s jednom privatnom klinikom iz Kiseljaka koja je obavila medicinske preglede radnika i ocjenjivala njihovu radnu sposobnost, a da je cijena tih usluga za oko 300 radnika, koliko ih se podvrgnulo pregledu, dostigla skoro 300.000 KM!
Radnici navode da je ranije cijena takvog pregleda po radniku iznosila oko 130 KM, a da je ove godine, sudeći prema iznosu kojeg navode, po radniku pregled dostigao iznos od oko 1.000 KM.
Naravno, radnici i u ovom slučaju sumnjaju u mutne radnje i neke dilove, te stoga i kažu da je neophodno da u "Pretis" hitno uđu istražni organi.
Upit o najnovijim dešavanjima u "Pretisu" koja se odnose na otkaz, penzionisanje, kao i onaj o iznosu koji je plaćen za medicinske preglede radnika, te na koji način je angažirana klinika koje vršila te usluge, uputili smo direktorici Almiri Zulić, a ukoliko dobijemo odgovore, objavit ćemo ih naknadno.
S druge strane, izvori Raporta ukazuju i na to da je Almira Zulić (ranije Zulić-Burek, op.a) godinama bila istovremeno na poziciji direktorice "Pretisa" i na mjestu članice Odbora za reviziju JP Elektroprivrede BiH.
Tada je dala i službenu izjavu „da nema direktni, ni indirektni finansijski i interes u Elektroprivredi, niti povezanim preduzećima", što nije tačno.
Naime, Zulićkin brat, Almir Zulić koji je ranije bio šef kabineta Nermina Džindića, pa su ga Novalić i Džindić postavili za direktora TTU Energetik Tuzla godinama je sarađivao s "Pretisom" na čijem je čelu bila njegova sestra Almira Zulić.
Naši izvori smatraju da je Zulićka u ovom slučaju dala lažnu izjavu i da i u ovom slučaju treba preispitati njenu odgovornost.