Sve je spremno za održavanje drugog Diplomatskog foruma u Antaliji (ADF) koji će od 11. do 13. marta okupiti brojne političke lidere, vodeće intelektualce, kreatore javnog mnijenja, istraživače, diplomate i privrednike kako bi razgovarali o globalnim i regionalnim temama, a među učesnicima će biti i brojni zvaničnici i istaknute ličnosti iz naše regije, javlja Anadolu Agency (AA).
Predsjednik Recep Tayyip Erdogan i ministar vanjskih poslova Turske Mevlut Cavusoglu obratit će se učesnicima u ADF-u, a tri odvojena panela lidera održat će se pod naslovima "Cijena mira ili cijena rata", "Liderstva i diplomatije u turbulentnom dobu" i "Regionalni i globalni putevi ka miru i prosperitetu".
Među više od 30 najavljenih panela, na Forumu su i sesije pod naslovima"Traženje zajedničkih osnova na Bliskom istoku", "Razvojna vizija Afrike" te "Saradnja i konkurencija u Aziji i Pacifiku".
Uporedo s tim, danas će u Antaliji biti održana i 8. istanbulska konferencija o posredovanju kao svojevrsni uvod u Diplomatski forum u tom sredozemnom gradu. Konferencija će okupiti lidere, stručnjake i zvaničnike kako bi razgovarali o sve važnijoj temi mirovnog posredovanja.
Regionalni zvaničnici
S obzirom na razvoj događaja u vezi sa rusko-ukrajinskim ratom, pažnja javnosti uprta je i u sastanak koji će se održati na margini Foruma u Antaliji uz učešće ministara vanjskih poslova Turske, Ukrajine i Rusije.
Tema prošlogodišnjeg Foruma bila je “Inovativna diplomacija: Nova era, novi pristupi“, dok tema ovogodišnjeg skupa u Antaliji glasi “Rekonstrukcija diplomacije“.
Među učesnicima Diplomatskog foruma u Antaliji će biti visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt, članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, Šefik Džaferović i Milorad Dodik, predsjednica Kosova Vjosa Osmani i predsjednik Slovenije Borut Pahor.
U Antaliju stižu i premijer Albanije Edi Rama, premijer Kosova Albin Kurti, zamjenik premijera Crne Gore Dritan Abazović, zamjenik predsjednika Skupštine Crne Gore Ervin Ibrahimović, zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministrica vanjskih poslova Bisera Turković, ministar vanjskih poslova Sjeverne Makedonije Bujar Osmani, ministar vanjskih poslova Crne Gore Đorđe Radulović te državni sekretar u Ministarstvu vanjskih poslova Slovenije Stanislav Raščan.
Iz plejade bivših političkih lidera iz regije na Forumu u Antaliji će učestvovati bivši predsjednik Sjeverne Makedonije Gjorge Ivanov, bivša predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović, bivši predsjednik Hrvatske Stipe Mesić i bivši premijer Sjeverne Makedonije Zoran Zaev.
Među učesnicima Foruma će biti i predsjednica Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) Jasmina Curić i prezenter vijesti TRT Worlda Nafisa Latić.
Na ovogodišnjem Forumu učestvuju generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, generalna sekretarka Evropskog parlamenta Marija Burić, izvjestilac EP-a za Turkiye Nacho Sanchez Amor, visoki predstavnik EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josep Borrell, visoki predstavnik Alijanse civilizacija Ujedinjenih naroda (UNAOC) Miguel Angel, specijalni predstavnik UN-a za Somaliju James Swan i specijalni predstavnik EU-a za dijalog između Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana Miroslav Lajčak.
Diplomatija osnovni metod komunikacije
Diplomatski forum u Antaliji je skup na visokom nivou koji okuplja profesionalce koji se bave diplomatijom kao što su politički lideri, diplomate, kreatori mišljenja ili intelektualci. Predstavlja odličnu platformu za regionalne i globalne aktere iz sfere diplomatije, politike i biznisa za razmjenu ideja i rješavanje međunarodnih izazova.
Diplomatija ostaje osnovni metod komunikacije među liderima i državama. Postoji čitav niz drugih strukturnih i sistemskih promjena u međunarodnom okruženju na koje diplomatska profesija treba da odgovori.
Uz učešće više od 2.000 gostiju, među kojima su šefovi država i vlada, ministri vanjskih poslova i visoki predstavnici međunarodnih organizacija, prvi Diplomatski forum u Antaliji održan je prošle godine i omogućio je konstruktivnu i plodnu komunikaciju o globalnim i regionalnim pitanjima.
ADF je postao prva konferencija održana sa fizičkim učešćem i izuzetnom posjećenošću u postpandemijskom periodu i zapažen je kao važan događaj u oblasti vanjske politike i diplomatije.