Američka istočna obala suočava se sa budućnošću u kojoj joj prijeti ne samo porast nivoa mora, već i propadanje samog kopna.
Slike američke svemirske agencije NASA otkrivaju domašaj urušavanja, pri čemu se neke oblasti smanjuju za nekoliko milimetara godišnje. Koristeći se satelitskim podacima i GPS senzorima na Zemlji, tim naučnika Laboratorije za posmatranje Zemlje i inovacije (EOI) Univerziteta Virginia Tech, koji finansira NASA, otkrio je da je zemlja na kojoj su podignuti veliki gradovi poput New Yorka, Baltimorea i Norfolka potonula 1-2 milimetra svake godine od 2007-2020.
Neki okruzi u Delaveru, Marrylandu, Južnoj Karolini i Geogriji potonuli su po dvostruko ili trostruko većoj stopi od toga, prema radu u žurnalu “PNAS Neksus”.
“Studija je otkrila da stope slijeganja od dva milimetra godišnje pogađaju maksimalno 2,1 miliona ljudi, 867.000 vlasništva (srednja izloženost) i značajnu infrastrukturu na Istočnoj obali Sjedinjenih Američkih Država. Ova opasnost je velika prijetnja za metropole poput New Yorka, Baltimorea i Norfolka, čije se populacije i vlasništva direktno ukrštaju sa rastućim morem”, naveli su autori.
Ovo bi moglo da pogorša efekte porasta nivoa mora, za koje se procjenjuje da će premašiti 30 centimetara na većini američkih obala do 2050, te dovesti do povećanih nivoa poplava i štete na domovima i infrastrukturi, prenosi “Njuzvik”.
Na mapama NASA-e vide se promjene u porastu i spuštanju zemlje – ili vertikalno kretanje kopna – na velikom dijelu Istočne obale. Područja koja su na mapi priloženoj gore prikazana plavo smanjila su se između 2007-2020, dok tamnoplava označava oblasti koje su najbrže potonule. Tamnocrveno obojena područja su ona koja su se najbrže uzdigla. Satelitski podaci na mapi imaju prosječnu prostornu rezoluciju od 50 m po pikselu, što je bolje od prethodnih mapa zasnovanih samo na senzorima na Zemlji.