Nauka

Delta-plus soj je potvrđen i u Hrvatskoj. U Britaniji se najviše proširio među djecom. Šta se dosad o njemu zna?

Zbog svoje brze prenosivosti, najveća briga epidemiologa dosad je bila delta varijanta koronavirusa, još uvijek najdominantnija mutacija SARS-CoV-2 virusa u svijetu. Fokus znanstvenika se, međutim, snažno pomiče na delta-plus soj koji je jučer potvrđen i u Hrvatskoj.

Riječ je o varijanti AY.4.2 koja je dosad otkrivena u više od 40 zemalja: od Danske, Velike Britanije, Austrije, Španjolske, pa preko niza istočnoeuropskih zemalja i Rusije do SAD-a, Izraela i Indije. Mutacije u genomu proteina šiljka daju mu veću  imunoevazivnost, odnosno mogućnost izbjegavanja čovjekova imunosnog odgovora. U kojoj mjeri je sposobniji od ranijih sojeva zaobići obrambene sustave organizma još uvijek nije dovoljno istraženo. Prema dosad provedenim kliničkim istraživanjima, delta plus djeluje nešto razornije na pluća i izaziva jače poteškoće u cijelom respiratornom traktu, te inicira probavne smetnje učestalije od ostalih sojeva.

"Povećanje prijenosa AY.4.2 prati se od jula. U toku su epidemiološke i laboratorijske studije kako bi se procijenilo je li došlo do promjene karakteristika prijenosa ili smanjenja učinka antitijela na odbacivanje virusa“, objavili su nedavno iz Svjetske zdravstvene organizacije, dodajući da je najveći postotak zaraženih ovim virusom iz Ujedinjenog Kraljevstva.

Kako prenosi Slobodna Dalmacija, Britanska agencija za zdravstvenu sigurnost UKHSA prošle sedmice je označila AY.4.2 kao "soj pod istragom", ali uprkos njegovom snažnom širenju još ipak nije službeno proglašen „zabrinjavajućim sojem“.

Stručnjaci nisu posve sigurni što je dovelo do jačeg širenja ovoga soja u Britaniji i je li to posljedica mutacije ili, možda, tamošnjih minimalnih epidemioloških mjera. Trenutne britanske mjere protiv covida su vrlo slabe, praktički ih niko i ne nadzire, pa se i ne zna u kojoj mjeri je to razlog jačem širenju ove inačice.

Clicky